Skip to content

Рекомендації від психологині Польського хабу

«Все буде добре.» «Я не можу перемогти це, але я можу впоратись з цим.»

Ми в #HelpNowPL добре розуміємо, що життя кожного з нас наповнене постійними змінами та випробуваннями долі. Кожна людина реагує на ту ж саму або схожу життєву ситуацію зовсім по-різному. Реакція на проблеми залежить від соціального статусу, віку, типу виховання, внутрішнього стрижня тощо. Одні люди отримують якісь важливі уроки й продовжують рухатися далі, інші впадають у депресію й роками не можуть вийти з цього гнітючого стану.

Зіткнувшись із тими чи іншими неминучими змінами в житті, людина проходить через певні стадії прийняття цього неминучого. Усього існує п’ять стадій, і ми продовжуємо розповідати про кожну з них. У попередніх статтях ми вже торкалися заперечення, гніву, торгів, депресії, а сьогодні розглянемо фінальний етап –  смирення або прийняття.

«Все буде добре.» «Я не можу перемогти це, але я можу впоратись з цим.»

Смирення — це п’ята стадія прийняття неминучого, суть якої полягає в тому, що ви думаючи про ту чи іншу життєву ситуацію, яка змінила  ваше життя кардинальним чином, не відчуваєте жодних емоцій або відчуває лише позитивні емоції.

Відсутність реакції на ситуацію може свідчити й про те, що ви все ще перебуваєте в стадії заперечення, стадії гніву чи стадії депресії. Щоб перевірити це, потрібно лише поставити запитання про те, що сталося. Якщо ви, відповідаючи на  це питання, відчуватиме приємні чи нейтральні емоції, ви скоріш за все ви перебуваєте в стадії прийняття. Якщо ж у вас виникатимуть негативні думки та емоції, то до цієї  стадії ви поки що не дійшли.

Змиритися з неминучим або, як ще кажуть, прийняти його, необхідно для того, щоб життя знову заграло яскравими фарбами. Людина має повністю «перехворіти» на ситуацію й вступити в нове життя, оговтавшись від наслідків лиха. Цей етап як і всі попередні суто індивідуальний. Для кожної людини властиве особливе переживання кожної стадії. Буває, що стадії проходять у своєму порядку. Якийсь період може зайняти лише пів години, зовсім зникнути або опрацьовуватись дуже довгий час. Такі речі відбуваються суто індивідуально. Не кожна людина здатна пройти всі п’ять стадій прийняття неминучого. П’ятий етап – дуже особистий і унікальний, тому, що на ньому людина розуміє, що її життя належить тільки їй і, що вона владна покращити життя сама.

Цей етап часто приходить на межі виснаження сил моральних, іноді фізичних. Незалежно від того, наскільки глибокими є ваші страждання, повільно, але неухильно, ви повертаєтеся до звичного життя. Спочатку ви робитимете крок вперед і два назад, але поступово почнете усвідомлювати те, що трапилося, і залучати приховані «резерви сил». 

Ви перебираєте всі важливі сфери у своєму житті, підбиваєте підсумки, пізнаєте сенси. Визнання нової реальності як те, що вже сталося і з цим потрібно буде жити далі. У цей момент починається нове життя, яке вже ніколи не буде таким, як раніше. На завершальній стадії людина здатна зазнати полегшення. Ви здатні визнати, що у житті трапилося горе, ви згодні змиритися з цим та продовжувати свій шлях.

На стадії прийняття людина не просто вчиться жити в нових умовах, а й мотивує інших, допомагає тим, хто опинився у важкій ситуації, надихає власним прикладом.

Звертайтесь за допомогою в #HelpNowPL, не залишайтесь сам на сам зі складними переживаннями.

Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який наразі працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та на даний час знаходяться у Польщі.

Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:

телефонуйте за номерами наших інфоліній:

+48 539 652 831  Анна-Надія

+48 786 640 460  Аліна

+48 721 752 114  Віта

Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true

Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi 

Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!

Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/