Skip to content

Трудові відносини у Польщі

#HelpNowPl продовжує свою діяльність і окрім того, що хаб інформує українців, як отримати доступ до АРТ, ЗПТ (ПТАО), протитуберкульозних препаратів, ліків від вірусного гепатиту та ментальну допомогу, ми також успішно консультуємо, надаємо допомогу та інформацію щодо різних соціальних запитів. Часто від наших клієнтів ми отримуємо запитання, щодо трудових відносин в Польщі. Тому сьогодні розглянемо основні нюанси, мета яких – допомогти адаптуватись в новій країні. 

Перш ніж громадянин України зможе працювати, він зобов’язаний надати роботодавцеві копію дійсного документу, що дає йому право перебувати на території Польщі. Згідно з Законом про допомогу українським біженцям, з 24 лютого 2022 року дозвіл на тимчасове перебування отримують всі громадяни України, у яких є паспорт з відміткою про в’їзд, від вищезазначеної дати. Тобто паспорт з отриманим після в’їзду дозволом на перебування/номером PESEL UKR. Саме він відкриває доступ до ринку праці. Якщо у вас немає жодного документа з фотографією, який міг би підтвердити вашу особу, необхідно звернутись до найближчого Генерального Консульства України у Польщі.

Варто знати, щоб отримати консультацію з працевлаштування, можна звернутись до місцевого відділення Служби зайнятості. Спеціалісти працюють над тим, щоб надати тимчасовим біженцям комплексну допомогу, яка передбачає з’ясування ситуації майбутнього робітника, визначення компетенцій, підбір вакансій, інформування щодо варіантів розвитку кар’єри. Подібні послуги можуть надавати також центри планування і розвитку кар’єри. Щоб отримати консультацію телефоном, варто зателефонувати на інфолінію Zielona Linia або за номером відповідного центру. Крім цього, шукачі роботи мають доступ до сайту Zielona Linia, Центральної бази даних вакансій, мобільного додатку ePraca та порталів з пошуку роботи (як-от Aplikuj.pl – https://www.aplikuj.pl/), через які можна здійснювати пошук роботи самостійно.

У Польщі існує декілька видів договорів, що укладаються між робітником та роботодавцем. Якщо домовленість було укладено усно або в письмовій формі, в якій відсутні дані сторін чи підпис, праця вважається нелегальною й карається законом. Як саме, залежить від конкретної ситуації, але найчастіше, це штраф для обох сторін (керівника підприємства та робітника). 

Види Трудових договорів у Польщі:

  • Umowа o pracę (Трудовий договір)
  • Umowa zlecenie (Договір доручення)
  • Umowa o dzieło (Договір підряду)
  • Umowa B2B (Це для фізичних осіб-підприємців)
  • Umowa zlecenie z podmiotem gospodarczym (Договір доручення з суб’єктом господарювання)
  • Umowa o praktyki studenckie i absolwenckie (Договір про стажування студентів та аспірантів)

В нашій статті ми розглядаємо два найпопулярніші види трудових договорів у Польщі:

  • трудовий договір (umowa o pracę), що регулюється Трудовим кодексом.
  • договір доручення (umowa zlecenia), що регулюється Цивільним кодексом.

Трудовий договір (umowa o pracę) – контракт, що фіксує трудові відносини відповідно до Трудового законодавства Республіки Польща. Це важливо, оскільки інший документ як різновид цивільно-правових контрактів керується Цивільним кодексом. Трудовий договір може бути укладений на пробний термін, що дозволяє роботодавцю впевнитись у кваліфікаціях працівника, зрозуміти, чи підходить людина для виконання певної роботи, а працівнику натомість дозволяє ближче ознайомитись з умовами праці.

Трудовий договір з усіх різновидів оформлення трудових відносин найбільше захищає права працівника, що є його великою перевагою: 

  • працівник має право на вихідну допомогу;
  • заробітна плата не може бути меншою за мінімальну, тобто 3490 zl брутто;
  • роботодавець зобов’язаний вести облік робочого часу. Передбачена оплата за понаднормову працю:
    • 100% — за роботу в нічний час, у неділю, святкові дні, які не є робочими днями;
    • 50% — за понаднормову роботу в робочі дні.
  • розірвання договору з попереднім повідомленням:
  • 2 тижні, якщо працівник працював менше 6 міс.;
  • 1 місяць, якщо працівник працював не менше 6 міс.;
  • 3 місяці, якщо працівник працював не менше 3 років.
  • право на відпустку:
    • 21-26 днів – основна щорічна відпустка, кількість днів залежить від стажу роботи;
    • від 14 до 37 тижнів – відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
    • від 2 до 6 тижнів – відпустка для догляду за дитиною для батька.
  • право на отримання допомоги по безробіттю;
  • обов’язкове соціальне страхування: оплата лікарняних, страхування від нещасних випадків, медичне страхування.

Для працівника трудовий договір є найбільш бажаним, оскільки він передбачає максимальні гарантії в межах польського законодавства. Також будь-які зміни можна вносити до трудового договору лише за згодою працівника. Таким чином, роботодавець обмежений низкою норм Трудового законодавства і не в стані змінювати умови праці в односторонньому порядку. 

З мінусів можна виділити те, що роботодавець неохоче оформляє трудові відносини за допомогою трудового договору, оскільки це накладає на нього більшу відповідальність у порівнянні з договором доручення. 

Договір доручення (umowa zlecenia) – контракт, що фіксує трудові відносини відповідно до Цивільного законодавства Республіки Польща. Особливості договору: оплата працівнику тарифікується погодинно, не передбачається виплати та премії за понаднормові години роботи. До того ж, кількість таких понаднормових годин не лімітована.

Особливості договору доручення:

  • метою договору є надання працівником конкретної послуги або системи послуг;
  • не виплачуються лікарняні;
  • погодинна ставка, яка не може бути меншою ніж 22,80 zl брутто/год, а від 1 липня 2023 23,50 zl брутто/год.
  • не надається жодний вид відпусток;
  • розірвання сторонами договору у будь-який момент, без попереднього повідомлення;
  • відсутні такі пункти, як: умови праці, оплата праці, відпустка, страхування, зміни умов Договору;
  • передбачається право на отримання допомоги по безробіттю після припинення трудових відносин.

Таким чином, потрібно пам’ятати, що з перспективи працівника найкраще заключати трудовий договір, адже він найбільше піклується про нього. Натомість, якщо у вас короткотривала проєктна робота, то краще обрати договір доручення. В даному випадку перевагою є відсутність попереднього повідомлення працівником (від 2 тижнів до 3 місяців) про розірвання трудових відносин.

При пошуку роботи в оголошеннях можна зустріти поняття «брутто» і «нетто», які стосуються заробітної платні. Багато українців не знають різницю між ними, отже не можуть коректно розрахувати свій заробіток.

Пояснюємо різницю, що ви не потрапили в незручне становище з польським роботодавцем.

Зарплата «брутто» означає, що сума винагороди вказана до відрахування податків. Зазвичай польські роботодавці вказують саме її. Пам’ятайте, що «на руки» ви отримаєте менше, ніж вказана сума брутто. Зарплата «нетто» – це сума після вирахування всіх податків і соціальних внесків. Будьте обачними й звертайте увагу на те, яка зарплата вказана у вакансії чи договорі про працевлаштування.

Отримуючи дохід за виконану роботу, кожен іноземець зобов’язаний заплатити податок. Оподаткуванню в Польщі підлягає весь дохід іноземців, якщо вони живуть, працюють та користуються банківськими послугами в Польщі. Достатньо однієї виконаної умови, щоб роботодавець міг утримувати відсотки з доходу та перераховувати їх до Податкової служби. Страхові внески можуть бути обов’язковими (закріпленими в умовах трудового договору) або добровільними (у випадку цивільно-правових договорів). 

Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та на даний час знаходяться в Польщі.

Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:

телефонуйте за номерами наших інфоліній:

+48 539 652 831  Анна-Надія

+48 786 640 460  Аліна

+48 721 752 114  Віта

+48 571 850 855 Анна

Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi 

Telegram чат для спілкування TogettherUAplusUS  https://t.me/+IEz1D-kCwTZiNjUy 

Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true 

Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!

Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/