Skip to content

Що робити з апатією?

Апатія – це відсутність бажань, втрата інтересу до світу або до себе. Це стан відчуженості, байдужості, коли бракує сил, а всі цілі та мрії тьмяніють, неначе всі емоції пішли, почуття зникли. Коли залишаєшся віч-на-віч з апатією, здається, що вона постійно тисне, а все добре, світле та яскраве згасає. Залишається якась порожнеча, якій немає кінця. Від неї хочеться сховатися, але вона все не відпускає.

Апатія – це відсутність бажань, втрата інтересу до світу або до себе. Це стан відчуженості, байдужості, коли  бракує сил, а всі цілі та мрії тьмяніють, неначе всі емоції пішли, почуття зникли. Коли залишаєшся віч-на-віч з апатією, здається, що вона постійно тисне, а все добре, світле та яскраве згасає. Залишається якась порожнеча, якій немає кінця. Від неї хочеться сховатися, але вона все не відпускає.

Ми в #HelpNowPL піклуємось про психологічний і емоційний стан наших клієнтів. Отже, розберімося, як можна допомогти собі впоратися з апатією, переграти її на її ж полі. 

Для початку розмежуємо апатію й лінощі. Якщо вам щось дуже не подобається робити й не хочеться – це лінь. Якщо, є відчуття втоми, емоційної спустошеності, від якої немає сил і бажання робити навіть найпростіші побутові речі – це апатія або депресія. З лінню все досить просто: лінь – це відсутність мотивації, бажання або потреби зробити ту чи іншу дію. Тут можна дати собі відпочинок чи взагалі не робити цю дію. А от з  апатією потрібно попрацювати.

Потрібно знизити рівень стресу, спричиненого, як умовно негативними подіями, так  і тими подіями, що принесли бурю радісних емоцій. Відчути апатію – це нормально в обох випадках. Будь-які потужні переживання можуть стати причиною апатичного стану. Тому, щоб мінімізувати ефект від стресу, створіть собі безпечну обстановку. Це може бути домашній затишок або прогулянка в парку. Вас може заспокоїти природа, прибирання або ароматна ванна з піною.

“Познайомтеся” зі своєю апатією. Апатія з’являється не просто так, це сигнал про зниження рівня заряду вашої “батареї щастя”. Зазвичай цей сигнал проходить швидко, дайте собі 3-4 дні без почуття провини та злості на себе за таку собі непродуктивність. Займатися самокатуванням – вірний шлях посилити ситуацію й благополучно скотитися до стану депресії. Не зайвим буде звернутися до психолога, який допоможе розібратися в причинах і знайти шляхи виходу або підкаже до кого варто звернутися. Можливо вам потрібно звернутися саме до лікаря-ендокринолога? Адже регулярно потрібно перевіряти гормони та роботу організму. У такій ситуації необхідно переконатися, що все в порядку або знайти причину проблем. Не зволікайте, дійте! Життя швидше повернеться в колишнє русло й наповниться різними емоціями. Важливий нюанс: апатія може бути сигналом чогось більшого, що відбувається в тілі. Усвідомлюючи необхідність допомоги, не намагайтеся лікуватися самостійно. Це загрожує наслідками. Не треба пити ліки лише тому, що в інтернеті пишуть, що це допомагає. Те, що підійшло одному, може не підійти іншому!  А фахівець визначить доречність й ефективність лікування саме для вас. 

Нормалізація харчування – ваша фортеця, ваш помічник у боротьбі з апатією. Вам потрібно багато сил й енергії. Нормалізуйте харчування, намагайтеся зробити свій раціон наближеним до правильного. Але не забувайте, що можна й треба побалувати свою внутрішню дитину смачненьким. Допоможіть повернутись гормону задоволення: шоколад, банан, горіхи, риба. Знайдіть те, що підійде саме вам, зрозумійте чого ви хочете, чим можете порадувати самі себе. Однак після цього мерщій повертайтесь до нормального раціону – будьте дорослою людиною! 

Особливо в період апатії, дуже важливо займатися спортом. Фізична активність дає потужні викиди гормонів щастя. Порадуйте своє тіло, дайте йому відчути прилив енергії, підіть на прогулянку. Якщо з’являться сили, сходіть до тренажерної зали або на танці, чи може на йогу. Знайдіть свій варіант привнести спорт у життя. 

Що ви можете зробити для себе, щоб вам стало краще? З ким ви можете поділитись своїми думками та почуттями? Підтримайте себе як найкращого друга. Проявіть до себе розуміння, співчуття. Похваліть себе, подякуйте за зусилля, за старання, за досягнення. Похваліть за те як ви справляєтеся з цим не простим періодом. Побажайте собі щось важливе та приємне, що допоможе впоратися.

Список справ. Допоможіть собі повернутися до ладу. А щоб це не давило, не щеміло і дало полегшення, складіть список потрібних кроків. Накидайте собі план. Це можуть бути  невеликі цілі на найближчий час, які важливі для вас, заради яких ви хочете вистояти в цій нелегкій битві з апатією. Це може бути невеликий, але важливий список цілей на майбутнє, ті мрії які зберігалися глибоко в серці. Дістаючи їх на світ, запишіть для себе та  поставте на помітне місце. Це ваш маяк, йдіть до нього, рухайтеся назустріч собі та своїм цілям. Не здавайтеся! 

Поверніть свої побутові звички. Ваша щоденна рутина – ваше спасіння. Тримайтеся за неї, вона не дасть залипнути  в апатії. Беріть по одній простій справі, живіть потроху.

Також, не забувайте звертатися за допомогою в #HelpNowPL, не залишайтесь сам на сам зі складними переживаннями!

Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та на даний час знаходяться у Польщі.

Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:

телефонуйте за номерами наших інфоліній:

+48 539 652 831  Анна-Надія

+48 786 640 460  Аліна

+48 721 752 114  Віта

Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true 

Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi  

Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!

Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/