Skip to content

Karta pobyty або PESEL UKR

1 квітня 2023 року, розпочався прийом документів від громадян України у Польщі зі статусом PESEL UKR на отримання Карти побиту. Сьогодні #HelpNowPL хоче більш докладно розглянути, чим відрізняється Карта побиту від PESEL UKR та що саме обрати українцям у сусідній країні. Насамперед, варто враховувати, що отримання Карти побиту для українців зі статусом PESEL UKR є абсолютно добровільним та необов’язковим. Тим більше, Президент Польщі – Анджей Дуда підписав запропоновані зміни до Спецзакону. Відтепер легальне перебування українців у Польщі продовжено до 4 березня 2024 року. Нашим співгромадянам варто пам’ятати, що надання тимчасового дозволу на перебування (Карти побиту) призведе до припинення користування тимчасовим захистом та можливість використання переваг спецзакону. Отримання Карти побиту у 2023 році стане в нагоді тим українським вимушеним мігрантам, хто доволі впевнено почуває себе на місцевому ринку праці та мають намір відмовитися від користування тимчасовим захистом на території Польщі.

Що таке Карта побиту?
Карта побиту (Кartа pobytu) – документ, виданий польською владою, який посвідчує особу власника під час його перебування в Польщі. Це дозвіл на тимчасове або постійне проживання на території Республіки Польща, завдяки якому мігрант може багаторазово перетинати кордон без додаткового отримання візи ти користуватися більшістю базових громадянських прав. Зовні карта побиту являє собою звичайну пластикова картку, схожу на банківську, яка містить основну інформацію про свого власника, в тому числі:
  • анкетні та біометричні дані;
  • чорно-біле фото;
  • адресу реєстрації місця проживання;
  • номер PESEL та доступ до ринку праці.

Так само на карті вказується орган, який видав документ, строк його дії, а також підстава, на якій іноземець перебуває в Польщі. Саме ця підстава перебування й визначає вид карти.

Види Карти побиту:

В залежності від статусу, в якому іноземець проживає на території польської держави, існує три види карт.

  • Karta czasowego pobytu (Карта тимчасового перебування). Видається строком на 1-3 роки й дає право легального перебування на весь строк дії та може бути подовжена необмежену кількість разів. 
  • Karta stalego pobytu (Карта постійного проживання). Видається терміном на 10 років, може оновлюватись й підтверджує право іноземця на постійне проживання на території країни, а також наближає його в правах із громадянами Польщі. 
  • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE (Карта резидента ЄС). По суті, являє собою Карту постійного проживання для жителів Євросоюзу. Документ видається на необмежений строк.

Кожний різновид карти має свою цільову аудиторію. Найбільш доступною для отримання є тимчасова посвідка на проживання. З 1 квітня 2023 року українські біженці зможуть подавати заявку на отримання карти побиту. Наразі це можна зробити на таких підставах:

  • Офіційне працевлаштування на території Польщі.
  • Провадження на території Польщі офіційної підприємницької діяльності.
  • Наявність Blue Card – переважно її мають працівники сфери IT, вчені природничих і прикладних наук, енергетики, медики, викладачі з науковим ступенем, конструктори, архітектори тощо.

Так само Карту тимчасового перебування мають право отримати мігранти, які прибули з метою возз’єднання сім’ї, а також, жертви торгівлі людьми. Щодо Карти постійного проживання, на неї можуть розраховувати діти іноземців, які вже мають такий документ, діти громадян Польщі, а також іноземці, які перебувають у шлюбі з поляками не менше 3 років та мають тимчасову посвідку. На Karta stalego pobytu так само можна подати за наявності Карти поляка, статуса біженця або проживши в країні з тимчасовим посвідченням не менше п’яти років.

Громадянам України, які не відповідають цим умовам, польський закон про підтримку українців гарантує легальне перебування до 4 березня 2024 року. Зміни до закону не врегульовують можливість отримання карти побиту громадянам України, які ведуть бізнес в Україні або працюють дистанційно в Україні, але перебувають у Польщі. 

За наявності відповідних підстав, для того, щоб розпочати процедуру оформлення Карти побиту іноземець має, перш за все, звернутися за місцем проживання до відділу в справах іноземців у воєводському управлінні та подати пакет документів. Найкраще заповнити заявку на отримання дозволу на перебування на сайті mos.cudzoziemcy.gov.pl. Після заповнення заявки її слід надрукувати, підписати, додати необхідні документи й відправити у воєводське управління за місцем проживання. Це можна зробити, скориставшись поштою або прийти у управління особисто, після попереднього запису. Разом з анкетою потрібно зібрати стандартні, для кожного випадку, документи:

  • фото (4 штуки, 3,5х4,5 см);
  • 2 копії та оригінал закордонного паспорта. Якщо треба продовжити карту, варто взяти старий документ;
  • квитанція про оплату послуги.

Варто пам’ятати, що головними документами у справі є ті, які будуть підтверджувати вашу підставу отримання карти побиту. Якщо особа подає документи через працевлаштування, варто принести якомога більше документів, які підтверджують це, між іншим: договір на роботу, додаток №1 (zalącznik №1), документи про страхування ZUS RCA. Щоб дізнатись повний список документів, варто зайти на офіційну сторінку адміністрації в справах іноземців https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/zezwolenia-na-pobyt2 у місті заявника.

Відмовити у видачі посвідки на проживання у Польщі можуть, якщо кандидат неправильно заповнив анкету або надав неповний пакет документів.

Давайте спробуємо поглянути у чому різниця між картою побиту та PESEL UKR: недоліки та переваги обох правових статусів.

PESEL UKR:

  • Термін дії продовжено до 4 березня 2024 року.
  • Використання прав, які надає статус PESEL UKR – електронного документа Дія пл (Diia.pl) в додатку mObywatel.
  • Відсутність оплати за отримання статусу PESEL UKR та використання електронного документа Дія пл (Diia.pl).
  • При наявності електронного документа Дія пл (Diia.pl) можливість із дійсним закордонним паспортом перетинати кордон Польщі. В тому числі й на території країн Шенгенської зони на термін не більше 30 діб протягом календарного року.
  • Втрата статусу PESEL UKR відбувається після відсутності особи на території Польщі понад 30 діб. Його можна поновити, але таке рішення залишається на розсуд Urząd (Ужонду) міста.
  • Право на здійснення трудової діяльності у Польщі без дозволу, за умови повідомлення роботодавцем повітового управління праці. У якому мають бути зазначено працевлаштування іноземця на певних умовах.
  • Отримання різного роду допомог на території Польщі, зокрема:

– допомоги у розміщенні,

– цілодобового харчування у пунктах спільного проживання,

– надання засобів особистої гігієни, отримання безплатної психологічної допомоги тощо.

  • Право на безкоштовне отримання медичної допомоги, на тих самих умовах, що й особи у Польщі.

Карта побиту:

  • Термін дії від 1 до 3 років.
  • Діє на час надання дозволу на перебування.
  • Вартість Карти побиту в залежності від виду дозволу складає від 340 до 440 злотих. А також додаткову оплату 100 злотих за її видачу.
  • Можливість переміщення по країнах Шенгенської зони та перебувати в них терміном 90 діб впродовж періоду 180 діб із дійсним закордонним паспортом.
  • Втрата права на тимчасове перебування у Польщі може відбутись лише у випадку, коли офіційно буде скасовано рішення про надання дозволу. Наприклад, іноземець перестав виконувати вимоги видачі йому дозволу на тимчасове перебування у зв’язку:
  • зі зміною підстави перебування,
  • через загрозу з його боку безпеці Польщі,
  • чи загрозу громадському порядку.
  • Право на здійснення  трудової діяльності у Польщі без дозволу, за умови повідомлення роботодавцем повітового управління праці. У ньому також повідомляється про роботу іноземця на певних умовах. Проте якщо Карта побиту була отримана на підставі конкретних умов праці  – працевлаштування можливо виключно на цих підставах.
  • Необхідність сплати внесків на медичне страхування для набуття права на отримання медичних послуг.

Також важливо зазначити, що згідно із внесеними змінами, діти та дорослі, які заїхали після 24 лютого 2022 року (а також це стосується опікунів неповнолітніх), за певних умов легально можуть залишатися на території Польщі трохи довше, а саме до 31 серпня 2024 року:

  • якщо це діти, які на 4 березня 2024 р. перебувають у дошкільному навчальному закладі;
  • якщо діти здобувають обов’язкову шкільну чи іншу освіту – у польських або українських школах, у тому числі дистанційно;
  • якщо особа не пізніше 2022/2023 навчального року розпочала навчання в гімназії, ліцеї або школі для дорослих (branżowej szkole II stopnia, szkole policealnej lub szkole dla dorosłych).
  • також до 30 вересня 2024 року дозволено залишитися на території Польщі учням, які складатимуть того року іспит на атестат зрілості (egzamin maturalnу).

Громадяни України, які перебували на території Польщі до 24 лютого 2022 року, мають подати документи на отримання карт побиту на стандартних засадах, таких як працевлаштування, навчання, ведення бізнесу чи возз’єднання родини. Важливо, що з 24 серпня 2023 року припиняють діяти положення про продовження терміну перебування у зв’язку зі станом епідемічної загрози. До того часу потрібно врегулювати свою правову ситуацію та впевнитися, що Ваше перебування є на дійсних легальних підставах. 

Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та на даний час знаходяться в Польщі.

Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:

телефонуйте за номерами наших інфоліній:

+48 539 652 831  Анна-Надія

+48 786 640 460  Аліна

+48 721 752 114  Віта

+48 571 850 855 Анна

Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi 

Telegram чат для спілкування TogettherUAplusUS  https://t.me/+IEz1D-kCwTZiNjUy 

Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true 

Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!

Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/