Skip to content

Факти проти фейків

Скільки разів ви чули, що вакцини проти COVID-19 змінюють вашу ДНК, що від вакцини можна захворіти? Ці та ще мільйон неймовірних, смішних, а іноді страшних міфів про вакцинацію сиплються звідусіль. У потоці різноманітної інформації дуже легко загубитися. 

Сьогодні #HelpNowPL розвінчує деякі міфи про вакцинацію від COVID-19.

Міф: Масова вакцинація призведе до мутації коронавірусу

Правда: Масова вакцинація не тільки не призведе до мутації коронавірусу SARS-CoV-2, а й навпаки допоможе запобігти цьому через колективний імунітет. Якщо прищепити значну частину населення, то вірусу не буде, де мутувати, і його нові штами з’являтимуться з меншою ймовірністю.

Міф: Щеплення проти  COVID-19  інфікує вас вірусом

Правда: Щеплення від COVID-19 не може спричинити зараження COVID-19. Вакцини вчать клітини нашого організму виробляти білок, який схожий на той, що знаходиться на поверхні вірусу COVID-19. Для надання інструкції клітинам тіла вакцини використовують РНК-передавач (mRNA) або інший нешкідливий вірус, який модифікований таким чином, що не може спричинити захворювання. Наші тіла вчаться ідентифікувати цей білок, щоб забезпечити імунну відповідь, якщо вірус COVID-19 потрапляє в організм.

Протягом одного або кількох днів після щеплення в деяких людей можуть з’явитися симптоми, як-от головний біль, біль у руці, втома, або підвищена температура. Однак ці побічні ефекти є короткочасними та означають, що імунна система організму будує захист. Деякі побічні ефекти можуть бути схожі на симптоми COVID-19, однак, це не теж саме, що зараження. Вакцина не містить вірусу чи будь-яких частин вірусу та не може спричинити зараження COVID-19.

Міф: мРНК-вакцини — генетична зброя, яка змінює наші гени

Правда: мРНК-вакцини ніколи не потрапляє в ядро клітини, де розташована наша ДНК. мРНК нікуди не інтегрується, не вмонтовується, не заходить у ядро клітини, не змінює геном: мРНК руйнується через кілька днів. Це означає, що мРНК не може впливати чи взаємодіяти з нашою ДНК будь-яким чином. Натомість мРНК-вакцини працюють із природними захисними силами організму, щоб безпечно виробити імунітет до COVID-19.

Міф: Вакцина проти COVID-19 може надати магнітні властивості

Правда: вакцина проти COVID-19 не може надати вам магнітні властивості, в тому числі в місці вакцинації (у руці).

У вакцинах немає нічого, що могло б створювати електромагнітне поле. Жодна вакцина проти COVID 19 не містить металів, як-от залізо, нікель, кобальт, літій і сплавів з рідкоземельними елементами. Вони також не містять промислових продуктів, таких як мікроелектроніка, електроди, вуглецеві нанотрубки або напівпровідники нанодроту.

Міф: Вакцини проти COVID-19 спричиняють імпотенцію

Правда: Виробники вакцин запевняють, що не було зафіксовано жодного випадку, коли б щеплення проти COVID-19 спричинило еректильну дисфункцію. Клінічні випробування не виявили таких побічних ефектів. Також виробники ніколи не отримували повідомлень про побічні реакції, пов’язані з еректильною дисфункцією. Водночас зараз проводять дослідження, попередні результати яких свідчать про те, що таку проблему може викликати перенесений COVID-19.

Міф: Вакцинація проти COVID-19 може порушити менструальний цикл

Правда: Поки що немає досліджень, які б підтвердили вплив вакцин на менструальний цикл. Порушення менструального циклу – досить поширене явище, яке може викликатися стресом, зміною ваги, зміною фізичної активності й фоновими захворюваннями. У разі порушення циклу після вакцинації варто звернутися до гінеколога.