ВІЛ-позитивні люди потребують пожиттєвої антиретровірусної терапії (АРТ). І якщо вони перестануть приймати ліки, вірус може активізуватися й створить серйозні проблеми для організму.
Сьогодні #HelpNowPL хоче докладніше розповісти про розвиток ВІЛ-інфекції без АРТ.
Що відбувається з моменту інфікування ВІЛ до початку АРТ?
Найлегше це пояснити, використовуючи результати двох аналізів: на кількість CD4 клітин та вірусне навантаження.
CD4 – це клітини імунної системи, які вражає ВІЛ. Кількість CD4 – це показник того, наскільки великої шкоди завдав ВІЛ імунній системі. Без АРТ кількість клітин CD4 у людей з ВІЛ постійно зменшується. Те, наскільки швидко вона зменшується, залежить від конкретної людини. Водночас збільшується ризик виникнення захворювань, пов’язаних з ВІЛ.
Вірусне навантаження показує, яка кількість вірусу циркулює в крові. Без АРТ вірусне навантаження з плином часу постійно зростає. Протягом перших тижнів після інфікування вірусне навантаження збільшується до захмарного рівня. Часто це мільйони копій/мл. Протягом декількох наступних місяців імунна система може зменшити вірусне навантаження без АРТ. Але надалі рік за роком , вірусне навантаження знову неухильно зростатиме невпинно.
Є дві основні фази ВІЛ-інфекції:
Первинна інфекція охоплює перші шість місяців після інфікування. Вона також називається «гострою» або «ранньою» інфекцією. Протягом цього періоду ВІЛ та імунна система активно намагаються побороти одне одного.
У перші 10 днів практично нічого не відбувається. Навіть попри те, що інфікування ВІЛ відбулося, дуже рідко присутні бодай якісь симптоми. Вірус підібрав собі імунну клітину й потрапив до найближчого лімфатичного вузла. Для більшості інфекцій історія закінчилася б прямо тут, тому що імунні клітини в лімфатичних вузлах знищують більшість інфекцій. З ВІЛ відбувається зовсім інша історія. ВІЛ використовує клітини CD4 в лімфатичних вузлах, щоб відтворити самого себе багато разів. Це призводить до того, що лімфатичні вузли розпухають і збільшуються. Через два тижні після інфікування лімфатичні вузли настільки переповнені, що ВІЛ потрапляє в кров і розноситься по всьому тілу. Протягом наступних кількох тижнів вірусне навантаження зростає до дуже високого рівня. Часто воно перевищує 10 млн копій/мл. ВІЛ потрапляє до кожної частини тіла – мозку, легень, нирок, печінки тощо. Велика кількість клітин CD4 постійно гине. ВІЛ знищує 80-90% загальної кількості клітин CD4 у тілі всього протягом декількох тижнів. Зазвичай це відбувається задовго до того, як більшість людей дізнаються про свій діагноз. Потім імунна система завдає удару у свою відповідь. Процес вироблення антитіл до ВІЛ інфекції називається сероконверсією. Протягом цих тижнів симптоми з’являються у приблизно 70% людей. Зазвичай це грипоподібні симптоми, лихоманка або відчуття втоми. Високе вірусне навантаження означає, що ризик передачі вірусу вкрай високий. Симптоми сероконверсії зазвичай минають через тиждень або два, але в деяких людей вони взагалі не з’являються. У найближчі кілька місяців навіть без АРТ вірусне навантаження буде знижуватися. Рівень CD4 відновиться, хоча і не до такого високого рівня, як до інфікування. Таким чином, у перші шість місяців після інфікування відбувається велика кількість динамічних процесів.
Хронічна ВІЛ-інфекція. Після шести місяців ВІЛ-інфекція переходить у хронічну стадію. Порівняно з динамічними процесами під час первинної інфекції цей етап зазвичай прогресує повільно. Навіть без АРТ у багатьох людей симптоми можуть не проявлятися протягом багатьох років. Однак згодом кількість CD4 буде неухильно зменшуватися, а вірусне навантаження – збільшуватися. Оскільки рівень CD4 знижується, зростає ризик розвитку серйозних інфекцій та ускладнень. Під час хронічної інфекції, особливо якщо рівень CD4 залишається високим, питання про початок АРТ є менш нагальним. Однак краще почати АРТ раніше, ніж пізніше. Чим нижча кількість CD4 при хронічній інфекції, тим вищий ризик інфекцій, пов’язаних з ВІЛ. Якщо не розпочати АРТ, навіть при дуже високому рівні CD4, ВІЛ може викликати серйозні проблеми. Результати досліджень показали, що АРТ варто починати, навіть якщо CD4 вище 500. Усі останні клінічні протоколи лікування тепер рекомендують АРТ усім ВІЛ-позитивним людям.
Захворювання прогресує, а ВІЛ позитивна людина може швидко втрачати вагу. Поступово кількість CD4 клітин зменшується, що призводить до розвитку бактеріальних, вірусних, грибкових уражень, туберкульозу. ВІЛ-інфікований може багато часу проводити в ліжку – не менше 50 % денного часу через втрату сил. Можливі значні втрати ваги тіла – понад 10 %, тривала та немотивована діарея, лихоманка понад місяць. Ще згодом у 80-90 % хворих спостерігається ураження ЦНС, що спричиняє сильний головний біль, погіршення зору Людина втрачає орієнтацію, розвивається неврологічна симптоматика, загальмованість, депресія та прогресуюча деменція. Багато з цих змін є незворотніми.
Таким чином для ВІЛ-інфекції характерний багаторічний перебіг хвороби. Захворюваність з часом призводить до прогресуючого зниження імунітету та, якщо його адекватно не лікувати, до важких форм опортуністичних захворювань.
У більшості осіб, інфікованих ВІЛ, впродовж тривалого часу клінічні прояви хвороби відсутні, а у частини – слабо виражена клінічна картина. І тільки в незначної кількості інфікованих клінічна картина розвивається гостро.
Тому не зволікайте! Регулярно проходьте тестування на ВІЛ. Якщо знаєте про свій ВІЛ-позитивний статус, звертайтесь до фахівців і розпочинайте приймання АРТ. Пам’ятайте – лікування призначає лише лікар! Приймання АРТ пожиттєве, і переривати його не можна.
Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та нині знаходяться в Польщі.
Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:
телефонуйте за номерами наших інфоліній:
+48 539 652 831 Анна-Надія
+48 786 640 460 Аліна
+48 721 752 114 Віта
+48 571 850 855 Анна
Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi
Telegram чат для спілкування TogettherUAplusUS https://t.me/+IEz1D-kCwTZiNjUy
Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true
Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!
Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/
АРТ – антиретровірусна терапія, поєднання трьох і більше препаратів, які перешкоджають розмноженню ВІЛ та зупиняють подальший розвиток захворювання.
ВІЛ – вірус імунодефіциту людини.
ВІЛ-ІНФЕКЦІЯ – захворювання, спричинене ВІЛ, проявляється розвитком різноманітних захворювань при зниженні захисних сил організму.
CD4-ЛІМФОЦІТИ – клітини імунної системи, які допомагають правильно організувати реакцію організму на збудника захворювання, основна мета ВІЛ.
ВІРУСНЕ НАВАНТАЖЕННЯ – кількість ВІЛ у крові.
ІМУННА СИСТЕМА – сукупність великої кількості різних клітин та вироблюваних ними речовин, основним завданням яких є захист організму від збудників захворювань та неправильно працюючих усередині нього клітин.
ОПОРТУНІСТИЧНІ ІНФЕКЦІЇ – захворювання, що розвиваються у ВІЛ-інфікованої людини на тлі зниження імунітету.