Skip to content

Чому важливий високий рівень прихильності до АРТ?

Під час війни багато хто з нас переживає різні емоції та певний рівень стресу. У такому стані ми можемо відчувати проблеми з концентрацією, не звертати уваги на голод, забувати про втому або менш важливий дискомфорт. Так само ми можемо забути прийняти необхідні ліки.

Саме тому #HelpNowPL підготував нас вас серію матеріалів про важливість прихильності до лікування. Що таке прихильність до лікування? Чому це так важливо? Які чинники впливають на прихильність до лікування? 

Сьогодні йтиметься про те, що саме відбувається у разі низького рівня прихильності, якщо ви забуваєте прийняти препарати або взагалі вирішили відмовитись від АРТ. 

Важливо знати, що люди, які живуть з ВІЛ, можуть отримати антиретровірусну терапію за місцем фактичного перебування! Надзвичайно важливо не переривати приймання антиретровірусних препаратів.

Одним із головних правил досягнення хорошого результату від приймання АРТ є її безперервність. Важливим показником ефективного застосування антиретровірусних препаратів є прихильність. Це свідоме дотримання пацієнтом режиму лікування та виконання рекомендацій лікаря, що стосуються часу прийому та призначеної кількості препаратів. Висока прихильність до лікування ВІЛ інфекції допомагає досягти найкращого контролю над вірусом.

Людина, яка живе з ВІЛ, щодня приблизно в один і той самий час приймає ліки, які пригнічуватимуть вірус імунодефіциту в її організмі та зупинятимуть його розмноження. Приймання АРТ пожиттєве, і переривати його не можна. Адже щойно змінюється режим приймання ліків, вірус може пристосуватися до нової ситуації та стати стійким ( резистентним) до антиретровірусних препаратів. Резистентність – це стійкість до чогось або до якогось впливу. У цьому разі ми говоримо стійкість вірусу імунодефіциту людини  до впливу антиретровірусних препаратів, внаслідок чого вони не діють і вірус продовжує безперешкодно розмножуватися.

Розуміння того, як час прийому впливає на концентрацію препарату в крові,  може допомогти вам виробити високий рівень прихильності. 

Більшість препаратів потрапляють у кров шляхом всмоктування через стінки шлунку.

  • Після потрапляння в кров ці препарати виводяться через печінку й нирки.
  • Більшість препаратів досягають максимальної концентрації в крові через 1-2 години. Концентрація має бути досить високою, аби ліки подіяли, але не настільки, щоб викликати побічні ефекти.
  • Концентрація препарату згодом зменшується, адже він продовжує виводитися через печінку і нирки.
  • Дозування АРВ-препарату підбирають у такий спосіб, щоб концентрація препарату була вищою за певний мінімальний рівень протягом усього періоду дії ліків. До наступного прийому препарату його концентрація в крові має бути все ще досить високою, щоб не виробилася резистентність. 
  • Доки ви приймаєте препарат без пропусків, АРТ буде контролювати ВІЛ, 24 години на добу, 7 днів на тиждень, 365 днів на рік.
  • Верхній графік показує, що, якщо ліки приймати вчасно, концентрація препарату не опускається за нижчу мінімальну, необхідну для того, щоб не виробилася стійкість до ліків. 
  • Графік нижче показує, що, якщо препарат прийняти пізніше або взагалі пропустити прийом, його концентрація буде продовжувати падати. Якщо концентрація стає занадто низькою, щоб контролювати ВІЛ, може виникнути резистентність.

Саме нерегулярне приймання антиретровірусних препаратів призводить до того, що терапія перестає діяти. Адже пропуски приймання ліків дозволяють вірусу мутувати та ставати стійким до препаратів. Тому дуже важливо приймати антиретровірусну терапію регулярно, аби запобігти резистентності. Вірус, який не контролюється антиретровірусними препаратами, починає швидко розмножуватися. При цьому вірусне навантаження може зрости до тисяч та десятків тисяч, а рівень CD4-лімфоцитів – так само швидко знизиться, і ви запустите новий виток проблем зі здоров’ям. 

Існують й інші причини, чому не варто без потреби переривати терапію. Вірус, розмножуючись в організмі, призводить до постійного запалення через стимуляцію імунної системи. Тому в людей із високим вмістом ВІЛ у крові підвищується ризик серцево-судинних захворювань. 

Крім того, значно підвищується ризик розвитку опортуністичних інфекцій, тобто тих захворювань, які виникають у разі погіршення роботи імунної системи. Збудники таких хвороб є в організмі в багатьох людей, але вони стають причиною погіршення здоров’я, лише в разі зниження імунітету. Чим сильніше порушена робота імунної системи, тим більше захворювань може розвинутись у людини навіть одночасно (кандидоз, пневмоцистна пневмонія, герпевіруси, цитомегаловірус, токсоплазмоз, туберкульоз).

Ще один ризик переривання АРТ – швидший розвиток порушень у роботі центральної нервової системи. Тобто безконтрольне розмноження вірусу призводить до розладів пам’яті, мислення різного ступеня тяжкості. Деякі з цих опортуністичних хвороб впливають на незворотні зміни в мозку людини, порушуючи психічне здоровʼя. 

Також важливо не намагатися лікуватися самостійно, «за допомогою» сусідів чи Інтернету, оскільки будь-які захворювання в умовах зниження імунітету мають свої особливості. А серед них – можливість швидкого погіршення стану та незворотні наслідки (наприклад, втрата зору при цитомегаловірусній інфекції). Пам’ятайте – лікування призначає лише лікар! Ваше завдання – дотримуватися його рекомендацій.

Приймайте антиретровірусну терапію щодня в один і той самий час протягом усього життя. Це дозволяє зупинити розмноження вірусу, стримати його поширення в організмі та дати можливість імунній системі відновитися. Так ваш імунітет міцнішатиме, а ви почуватиметеся краще.

У наступних публікаціях ми поділимось тим, що може допомогти нам виробити високий рівень прихильності, а що може заважати.

Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та нині знаходяться в Польщі.

Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:

телефонуйте за номерами наших інфоліній:

+48 539 652 831  Анна-Надія

+48 786 640 460  Аліна

+48 721 752 114  Віта

+48 571 850 855 Анна

Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi 

Telegram чат для спілкування TogettherUAplusUS  https://t.me/+IEz1D-kCwTZiNjUy 

Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true 

Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!

Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/ 

АРТ – антиретровірусна терапія, поєднання трьох і більше препаратів, які перешкоджають розмноженню ВІЛ та зупиняють подальший розвиток захворювання.

ВІЛ – вірус імунодефіциту людини.

ВІЛ-ІНФЕКЦІЯ – захворювання, спричинене ВІЛ, проявляється розвитком різноманітних захворювань при зниженні захисних сил організму.

CD4-ЛІМФОЦІТИ – клітини імунної системи, які допомагають правильно організувати реакцію організму на збудника захворювання, основна мета ВІЛ.

ВІРУСНЕ НАВАНТАЖЕННЯ – кількість ВІЛ у крові.

ІМУННА СИСТЕМА – сукупність великої кількості різних клітин та вироблюваних ними речовин, основним завданням яких є захист організму від збудників захворювань та неправильно працюючих усередині нього клітин.

ОПОРТУНІСТИЧНІ ІНФЕКЦІЇ – захворювання, що розвиваються у ВІЛ-інфікованої людини на тлі зниження імунітету.

МУТАЦІЯ – зміни в структурі ВІЛ, через які препарати можуть перестати діяти.