Основна умова успіху АРВ-терапії – своєчасний початок і регулярне приймання препаратів. Прихильність до лікування – дотримання пацієнтом правил щодо приймання препаратів: дозування, режиму приймання, поєднання їх з прийманням їжі. Для оптимального зниження вірусного навантаження необхідно приймати АРВ-препарати без пропусків і саме в тій дозі та комбінації, яку призначив лікар. Якщо прийнято менш як 95% запропонованих доз АРВ-препаратів, збільшується ймовірність несприятливого розвитку подій. Терапія може стати неефективною, бо мінливий вірус стане стійким до неї. Це призведе до руйнування імунної системи та розвитку опортуністичних захворювань.
#HelpNowPL підготував для вас серію матеріалів про важливість прихильності до лікування. Що таке прихильність до лікування? Чому це так важливо? Що відбувається у разі низької прихильності? Які чинники мають вплив на прихильність до лікування?
Сьогодні ж поговоримо про те, як підтримувати високий рівень прихильності до лікування АРТ. Існує ціла низка способів підтримки прихильності до лікування:
- Повсякденні справи
Іноді легше пристосовувати приймання препаратів до свого традиційного порядку дня, а не вибудовувати новий, залежний від терапії, графік життя та роботи. Займайтеся своїми повсякденними справами. Вони нагадуватимуть, що настав час прийняти ліки. Наприклад, коли чистите зуби або під час сніданку. Заздалегідь подумайте про вихідні та свята — АРТ немає канікул, а ранок після зустрічі Нового року, та будь-якого іншого свята, має супроводжуватися прийманням медикаментів, якщо ви приймаєте терапію в цей час. Визначте для себе, що нагадуватиме вам про необхідність прийняти ліки. Виходячи з дому, краще мати при собі препарати в більшій кількості. Не допускайте випадків, коли медикаменти закінчились повністю.
- Нагадування про час приймання ліків
Найпростішим і найдешевшим способом є будильник. Деякі люди використовують кілька будильників, які ставлять у різних місцях квартири. Також можна використовувати наручний годинник, мобільний телефон: вони дуже зручні для використання у громадських місцях. Якщо настав час приймання препаратів, необхідно зробити це негайно. Інакше у вас може виникнути проблема: ви знаєте про те, що настав час прийняти препарат, але не пам’ятайте, чи ви це зробили. Завжди намагайтесь мати при собі запас питної води, це буде доречним при прийомі АРВ-препаратів і не буде зайвим для загального здоров’я та доброго самопочуття.
- Щоденник приймання препаратів
Деяким людям допомагає ведення щоденника, в якому вказано режим прийому, включаючи час, дозування та зауваги до дієти. Після прийому певної дози слід зробити відмітку в список. У такому випадку легко простежити, чи ви пропустили дозу. Коробочка для пігулок або косметичка із щільного матеріалу можуть служити для зберігання кожної дози в безпечному та сухому місці. Ви можете використовувати коробочки з сімома відділеннями, кожне з яких названо днями тижня. Підготовка тижневої коробочки з препаратами може стати звичайним заняттям у вихідні.
- Нагадування
Якщо повісити нагадування чи картинку на внутрішній бік вхідних дверей, вона буде нагадувати вам, що потрібно прийняти препарат перед виходом із дому.
- Підтримка близьких людей
Якщо хтось із вашого оточення знає, що ви приймаєте АРВ-препарати, варто познайомити їх з ВІЛ-терапією ближче, тоді вони зможуть допомагати вам, нагадуючи про необхідність прийняти ліки. Крім того, ви можете попросити когось із них дзвонити вам, щоб нагадати про це, або підтримати вас у скрутну хвилину, коли ви відчуваєте труднощі з «вантажем таблеток», або розділити переживання, пов’язані із вашим захворюванням.
- Підтримка «рівний-рівному»
Можливо, найефективнішу підтримку ви отримаєте від людей, які перебувають у подібній ситуації. Якщо у вашому оточенні таких людей немає, найкраще звернутися до консультанта «рівний-рівному». Це люди, які живуть із ВІЛ вже деякий час, більшість із яких вже мають досвід приймання АРВ-терапії та/або пройшли спеціальну підготовку для надання інформації та підтримки з різних питань щодолікування.
- Професійна підтримка
Систематичне спостереження у лікаря необхідно, щоб контролювати кількість клітин CD4 у крові та загальний стан здоров’я, а також мати можливість обговорювати питання лікування та прихильності: на які труднощі ви натрапляєте, коли та чому забули прийняти дозу і як звести до мінімуму подальші випадки перерви в терапії . Лікар може дати відповідь на всі питання, що вас хвилюють.
Чим краще ви поінформовані, тим вище мотивація бути прихильним до лікування.
Багато хто з нас зараз подорожує або знаходиться далеко від дому. Поїздки можуть зміщувати час, коли вам потрібно прийняти препарат, особливо якщо ви подорожуєте у різних часових зонах. Намагайтеся приймати ліки через рівні інтервали часу й обов’язково переконайтеся в тому, що взяли їх із собою. Крім того, беріть їх у ручний багаж, що знижує ймовірність втрати при авіаперельоті, а також дозволяє тримати їх під рукою, якщо необхідно прийняти дозу під час поїздки.
Якщо ви знаходитесь далеко від дому або ваш звичайний графік вимагає коригування, це також може вплинути на прихильність до лікування, оскільки ви будете далеко від знаків нагадування. Продумайте наперед, як це виправити.
Якщо ви йдете на вечірку та існує ймовірність того, що ви не повернетеся додому до моменту, коли потрібно буде приймати чергову дозу ліків, візьміть із собою достатню кількість препаратів. Якщо ви збираєтеся вживати алкоголь чи наркотики, що може
вплинути на вашу пам’ять, постарайтеся заздалегідь спланувати, як уникнути перерви у прийманні АРВ-препаратів. Можна використовувати годинник з дзвінком або попросити друга нагадати вам.
Іноді стається, що людина забуває прийняти препарати чи пропускає приймання. Якщо ви забули про це, не гнівайтесь на себе, а постарайтеся визначити, що змусило вас забути про терапію. Якщо це трапляється вкрай рідко, можливо, це не вплине на ефективність лікування. Однак, якщо це трапляється регулярно, наприклад двічі на тиждень, створюються сприятливі умови для виникнення та розмноження резистентного до застосовуваних вами препаратів вірусу та дедалі більшого вірусного навантаження.
- Як вчинити, якщо ви пропустили чергову дозу АРТ?
Зазвичай при схемі з двома прийомами препаратів на добу рекомендують діяти так: минуло менше 6 годин – випийте препарат, а наступні таблетки приймайте у звичайний час, пройшло більше – доза пропускається, а наступна приймається своєчасно. Якщо схема з одним прийомом на добу: пройшло менше 12 годин – препарати прийняти, якщо більше, не прийняті вчасно таблетки пропустити. У будь-якому випадку наступну дозу
препаратів, яку ви приймаєте вже за графіком, не слід подвоювати.
Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та нині знаходяться в Польщі.
Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:
телефонуйте за номерами наших інфоліній:
+48 539 652 831 Анна-Надія
+48 786 640 460 Аліна
+48 721 752 114 Віта
+48 571 850 855 Анна
Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi
Telegram чат для спілкування TogettherUAplusUS https://t.me/+IEz1D-kCwTZiNjUy
Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true
Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!
Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/