Останнім часом багато хто з нас стикається з необхідністю робити той чи інший вибір. Залишитись у країні або виїхати тимчасово за кордон? Бути на чужині чи повертатись додому? Змінити роботу або залишити все як є? Ці та інші питання неодноразово постають перед нами.
Начебто зовсім просте слово – «вибір». Але як багато всього в ньому укладено! Потрібно всього лише визначитись з якимось варіантом, та чому зробити це буває так складно? Сьогодні #HelpNowPL пропонує розглянути як саме ми формуємо наш вибір та можливо трохи допомогти вам в цьому досить напруженому моменті.
Одним із відомих американських фахівців в області екзистенціальної психології – Сальвадором Мадді було відзначено – завжди, коли людина опиняється перед необхідністю вибору, вона повинна знати, що насправді у неї є тільки два варіанти: або зробити вибір на користь свого минулого, або на користь майбутнього.
Вибором на користь минулого можна вважати той вибір, який ми робимо у бік того, що нам знайоме і звичне. Здійснюючи такий вибір, ми керуємось принципами стабільності, знаходження в зоні комфорту, впевненості в завтрашньому дні, адже, по суті, тут не потрібно докладати якихось особливих зусиль і щось змінювати. До того ж, має місце страх невідомості, оскільки ми не знаємо, що може далі спричинити за собою незвичний вибір.
Здійснюючи ж вибір на користь майбутнього, можна сказати, ми автоматично прирікаємо себе на сполох, адже перед нами постає непевність, тому що передбачити майбуття не можна. Звідси і з’являються занепокоєння і страхи. Але важливо розуміти, що особистісний ріст і розвиток можливі лише в майбутньому.
Отже можна зробити висновок: завжди, коли ми повинні щось вибирати, потрібно робити вибір на користь нашого сокровенного спокою, чи навпаки – терзаючої тривоги. І перший з цих шляхів приведе назад, а другий вперед.
Важливий момент криється в розумінні правильності вибору. Якщо перефразувати, то цей показник обумовлюється результатом, а він може бути тільки в майбутньому, яке ще не настало, адже ми живемо в сьогоденні.
Приходячи до розуміння цього, ми досить часто можемо робити всілякі спроби якось вплинути на результат вибору, очікуючи найбільш підходящого для цього моменту. Але це і є причиною, по-перше, зволікання, а по-друге, невчинення вибору взагалі. Є і ще дещо, що ускладнює наш вибір – ціна, яку ми готові заплатити. Вона являє собою ту жертву, яку ми приносимо на користь реалізації вибору. Якщо ж ми не готові або не хочемо «платити» — це може бути готовністю стати жертвою. Чому?
Людина-жертва, як і будь-яка інша, звичайно ж, має здатність приймати рішення. Але ось, як тільки з’являється необхідність платити ціну, від неї починають надходити всілякі скарги на тему того, як їй «страшно-погано, боляче-шкода» або вона взагалі починає шукати тих, кому можна передати відповідальність.
З цієї причини, приймаючи якесь рішення, завжди слід замислюватися про його наслідки – про те, чим доведеться поступитися. Тут і потрібно навчитися ставити собі правильне питання: «А чи варто це того?». Тільки усвідомлюючи саму цінність здійсненого вибору, ми стаємо здатними змінити своє життя або залишити все, як було раніше. Але що ще важливо – це здатність брати на себе відповідальність і розуміти, що саме я у відповіді за те, що відбувається зі мною і в моєму житті – я несу відповідальність за наслідки, які тягне за собою вибір.
Найбільш хвилюючим наслідком будь-якого вибору є те, що вибір одного передбачає відмову від чогось другого, третього і т. д. Якщо ми відкриваємо одні «двері», нам доводиться закривати інші. Саме тому, чим більше альтернатив ми маємо, тим складніше нам доводиться. В таких ситуаціях люди і вимовляють сакраментальну фразу, що вони: «розриваються на частини». Тут же виникає і такий внутрішньоособистісний конфлікт: «Потрібно і хочеться», «Не потрібно і не хочеться», «Потрібно і не хочеться», «Не треба і хочеться». І його ми й намагаємося вирішити. Давайте розглянемо як найчастіше ми начебто робимо вибір.
- Постаратися здійснити кілька виборів одночасно. Але тут доречно згадати відоме прислів’я: «На двох стільцях не всидиш». Це навряд чи вдасться. У підсумку виходить, що ми вибір так і не зробили, а значить, залишаємось на тому ж місці.
- Залишити собі відхідні шляхи. Ми начебто приймаємо рішення і щось робимо, але те і діло подумки повертаємося до точки відліку, розмірковуючи про те, що, бути може, варто вибрати інший варіант. Результатом такого «вибору» стане те, що всі рішення і дії будуть представляти собою рух «вилами по воді» або, як зараз кажуть, «ні про що», адже щоб був якийсь ефект і результат, необхідно вибрати один варіант остаточно і безповоротно, геть забувши про інший/інші варіанти.
- Плисти за течією. Тут все просто: ми не робимо жодних дій, і сподіваємося на те, що вибір здійсниться сам собою, без нашої безпосередньої участі. Можливий і інший варіант: ми можемо чекати, поки хто не будь вибере за нас, щоб змиритися і захистити себе від турбот.
І вже з урахуванням всього того, що ми сказали, можна скласти невеликий алгоритм здійснення більш відповідального вибору. І виглядати він може приблизно так:
- Для початку потрібно відповісти самому собі на питання: «Для чого я це роблю?».
- Потім визначитися з тим, яким буде ваш новий вибір – орієнтованим на минуле чи на майбутнє?
- Потім чітко зрозуміти для себе, яку ціну ви готові заплатити за те, що ви обираєте?
- Наступним етапом стане прийняття відповідальності за ті вчинки й вибори, що робите.
- І, нарешті, зробити вибір і йти вперед – назустріч своєму майбутньому.
Сподіваємося, що наші поради полегшать вам складний етап прийняття рішення і допоможуть йти по шляху, довжиною в ціле життя.
Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та на даний час знаходяться в Польщі.
Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:
телефонуйте за номерами наших інфоліній:
+48 539 652 831 Анна-Надія
+48 786 640 460 Аліна
+48 721 752 114 Віта
+48 571 850 855 Анна
Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi
Telegram чат для спілкування TogettherUAplusUS https://t.me/+IEz1D-kCwTZiNjUy
Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true
Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!
Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/