Існує лише декілька способів передачі ВІЛ-інфекції:
• під час сексуальних контактів без презерватива;
• через спільне або повторне використання шприців і голок у разі вживання наркотиків, медичних маніпуляцій, пірсингу й нанесення татуювань;
• від ВІЛ-позитивної матері дитині під час вагітності, пологів і грудного годування.
Усупереч чуткам і побоюванням, ВІЛ не передається через:
• укуси комах;
• спільні рушники й кухонне начиння;
• спільне використання ванни, басейну, туалету, душу;
• поцілунки (якщо немає сильної кровотечі з ясен).
Пам’ятайте: більшість симптомів, що з’являються під час ВІЛ-інфекції та СНІДу, нагадують симптоми інших захворювань. Визначити, чи є в твоєму організмі ВІЛ, можна тільки за результатами тесту на ВІЛ.
Регулярне тестування на ВІЛ — необхідність для кожного, хто веде активне сексуальне життя або практикує ризиковану поведінку.
Одні тести, дешевші, визначають наявність у крові антитіл до вірусу та виконуються експрес-методом через забір крові з пальця. Ці експрес-тести дозволяють провести тестування практично в польових умовах і дізнатися результат за 10–15 хвилин.
Інші тести, дорожчі й надійніші, проводяться через забір крові з вени в умовах медичного закладу методом ІФА — імуно-ферментного аналізу. У цьому разі результату потрібно чекати 3–4 дні, зате точність цього методу значно вища, ніж в експрес-тестів.
Якщо ви підозрюєте, що могли інфікуватися ВІЛ, обов’язково потрібно зробити тест!
Тест робиться в одному з консультаційно-діагностичних пунктів, адреси яких можна знайти на сайті Національного центру з питань СНІДу Польщі: https://aids.gov.pl/pkd
У консультаційно-діагностичних пунктах тести виконуються без направлення, анонімно, безкоштовно, сертифікованими для цього консультантами, які в разі підтвердження інфікування нададуть підтримку, необхідну інформацію та направлять до відповідних спеціалістів.
УВАГА! У невідкладних ситуаціях ризику інфікування ВІЛ, таких як зґвалтування, поранення голкою невідомого походження або інша подія, слід пам’ятати про постконтактну профілактику (ПКП). Необхідно якнайшвидше (найкраще протягом 48 годин з моменту події) звернутися до інфекційної лікарні, яка проводить антиретровірусну терапію. Ліки в рамках постконтактної профілактики безкоштовні. Список відповідних медичних закладів у Польщі можна знайти за адресою: https://aids.gov.pl/co-robic
Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та на даний час знаходяться у Польщі.
Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:
телефонуйте за номерами наших інфоліній:
+48 539 652 831 Анна-Надія
+48 786 640 460 Аліна
+48 721 752 114 Віта
+48 571 850 855 Анна
Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi
Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true
Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!
Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/