Як не переїдати?
Їжа вже перестала бути тільки джерелом енергії. Люди часто мають з нею різні стосунки: хтось поділяє з улюбленою стравою радості, хтось біжить топити в ній смуток. Проте, так не повинно відбуватися, адже головне завдання їжі – забезпечувати енергію, а не замінювати подругу чи почуття. Дуже важливо навчитися відрізняти фізичний голод від емоційного. Якщо фізичний потрібно втамувати споживанням їжі, то емоційний голод насправді їжею не вгамуєш. Сьогодні ми з #HelpNowPL поговоримо про емоційний голод.
Які ознаки емоційного голоду?
- Виникає різко, нізвідки. Наприклад проходячи повз вітрини кавʼярні, ви побачили там улюблені ласощі й прямо відразу ж відчули їх смак на язик.
- Тяга до конкретного продукту. Ось хочеться вам піцу або шоколадний торт і нічого крім цього, і ніяким огірком цей голод не заглушити.
- Живе в голові! Бажання з’їсти смаколики виникає одночасно в мозку і в роті. Його провокують спокусливі запахи й привабливий вигляд страви.
- Не терпить зволікань. Якщо вже вам закортіло щось з’їсти, то тут і зараз, аж до тремтіння в кінцівках.
- Йде в тандемі з яскравою емоцією (емоційне переїдання) – у дитини проблеми в школі, захворів хтось із близьких, на роботі завал). Варто зазначити, що це почуття може виникати й з позитивними емоціями – весілля, день народження – відзначити ці події хочеться шампанським і тортом!
- Пов’язаний з автоматичним, бездумним поглинанням їжі (їсте на ходу, під перегляд фільму – навіть не відчуваючи смаку).
- Дуже часто супроводжується почуттям сорому через переїдання. Ви їсте, щоб поліпшити свій настрій, і зрештою це закінчується тим, що ви корите себе за кожну з’їдену цукерку або печиво.
Підсумовуючи вище зазначені ознаки, можемо зробити висновок, що емоційний голод виникає, коли людина хоче випробувати або придушити якесь почуття. Ми підготували поради які допоможуть його вгамувати.
Задайте собі питання: “Я дійсно хочу їсти? або “Чому мені захотілося
шоколадку саме зараз?” Коли ви навчитеся відстежувати свої емоції, то
зрозумієте, що несподіване бажання смачненького не пов’язано з фізичним голодом. І насправді вам потрібна не їжа, а щось інше.
Не поділяйте емоції на хороші та погані. Ви маєте право злитися плакати або хотіти кричати. Та це не робить вас поганою людиною. Навчиться справлятися з почуттями, тоді впаде і бажання їх заїдати.
Розберися з рутиною. Іноді в житті відбувається мало цікавого, тоді рука мимоволі тягнеться до холодильника, щоб забрати звідти швидкі ендорфіни. Поміркуйте, що ви давно хотіли зробити, та чомусь це відкладаєте..
Не тікайте від людей. Ми звикли думати, що потрібно бути незалежною особистістю. Але це не означає, що потрібно відмовлятися від кохання, тепла або спілкування. Не соромтеся компліментів і похвали, обіймайтеся з близькими людьми. Отримуйте зворотний зв’язок про роботу хорошу. Ви здивуєтесь, коли дізнаєтесь, як багато людей вас цінує. Дізнатися про це набагато приємніше, ніж з’їсти ще один шматочок тортика. Правильно?
Боріться із нудьгою. Часто рука тягнеться до холодильника, коли не знаєш чого робити. Запишіться на танці або знайдіть те хоббі, яке вам подобається. Зустріньтеся з друзями чи сходіть на прогулянку.
Не бійтеся зголодніти. Живіть у зручному ритмі та намагайтеся харчуватися
в певний сталий час. Таким чином ви підтримаєте необхідний баланс в організмі та забудете про їжу. Якщо, ви все-таки зголоднієте, то завжди зможете знайти кавʼярню поблизу чи зайти до супермаркету.
Подумайте про стосунки. Статистика каже, що найчастіше емоційним голодом страждають самотні люди. Але це не означає, що потрібно прямо зараз зареєструватися в тіндері. Чому ви прагнете до самотності? Ви справді не хочете глибоких почуттів чи вам страшно йти на ризик і простіше заїсти бажання близькості?
Поміркуйте про свою сексуальність. Рефлексуючи про свою сексуальність, люди, які вважають секс неправильним заняттям на підсвідомому рівні, роблять все щоб його уникнути. Але заїдання і, як наслідок, зростання ваги може бути потрібним, аби уникнути “незручності”. Якщо це так, подумайте про те, чиї слова змушують вас соромитися бути сексуальним. Чи справді ця думка ваша?
Станьте учасником свого життя. Часто, ми дивимося на інших і думаємо, що хотіли б також бути такими, або досягти того ж. Ось Марія купила квартиру, а Михайло одружився! Але хотіти, не означає почати діяти.
Заведіть звичку радувати себе щодня. Не обов’язково щось купувати, достатньо прогулятися в парку або полежати в гарячій ванні, проводячи приємний час з собою, і тоді бажання знову поїсти пройде.
Якщо ж важко впоратися з власними переживаннями, звертайтесь за допомогою в #HelpNowPL, не залишайтесь сам на сам зі складними питаннями чи проблемами.
Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та на даний час знаходяться у Польщі.
Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:
телефонуйте за номерами наших інфоліній:
+48 539 652 831 Анна-Надія
+48 786 640 460 Аліна
+48 721 752 114 Віта
Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true
Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi
Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!
Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/