Що означає взяти відповідальність за своє життя

Швидше за все, ви не раз чули таку рекомендацію: «Просто перестань нити і візьми життя у свої руки! Все відразу ж круто зміниться, от побачиш! Проблеми вирішаться і настане щастя». Але як саме це зробити і що під цим взагалі мається на увазі, майже ніхто не говорить. Сьогодні #HelpNowPL має на меті докладніше поговорити про те, що означає взяти відповідальність за своє життя, і чому це важливо.

Для початку давайте поглянемо на відповідальність з точки зору процесу еволюції. Наприклад, якщо якась рослина реагує невідповідно на певну ситуацію, то вона гине і не передає свої гени. Щоб вижити у середовищі, будь-якому живому організму важливо  «правильно» відповідати на навколишні зміни. Тобто саме оточення, в якому відбувається наше життя, вимагає не пасивного очікування, а активного пристосування.

Якщо спостерігати за тим, як люди виправдовують свої неоптимальні життєві ситуації, то можна помітити, що розум схильний перекладати відповідальність на цілий ряд зовнішніх обставин, будь-то: сім’я, характер, травми з минулого і т.п. При такому світосприйнятті дуже важко домогтися якихось серйозних, стабільних, довгострокових змін у собі, тому що благополуччя обумовлено цілим рядом обставин, нібито не підвладних.

Відповідальність пов’язана з управлінням власним життям. Уникнення відповідальності – це передача контролю зовнішнім обставинам чи іншим людям. Поки ми віримо, що ситуація або проблема породжується кимось іншим або якоюсь зовнішньою силою, у нас немає мотивації, бажання змінюватися самому.

Навіщо треба брати він відповідальність?

  • Це допомагає стати впевненішим. Відповідальна за своє життя людина розуміє, що від неї насправді залежить, а що — ні, усвідомлює межі своїх можливостей і стає трохи сильнішою та вільнішою.
  • Це допомагає ставити цілі та досягати їх. Коли ми розуміємо, що далеко не безпорадні і на багато моментів здатні вплинути, у нас з’являється мотивація і сміливість рухатися вперед і щось міняти. Людина, яка не бере на себе відповідальність, рік за роком лає сусідів, комунальні служби, чиновників, місто чи країну, в якій живе, і вважає, що від неї нічого не залежить. Перед тим, хто взяв відповідальність, відкривається безліч шляхів. По-перше, переїхати. По-друге, спробувати ситуацію змінити, хоча б небагато: організувати суботник, щоб навколо стало чистіше, звернутися до суду та домогтися дотримання своїх прав, створити петицію та поборотися за реформу законодавства. По-третє, ми можемо чесно зізнатися собі, що не готові до активних дій та змін — і свідомо залишити все як є, але вже без скарг.
  • Це допомагає впоратися з невизначеністю. Людині, яка пливе за течією та живе з упевненістю, що вона нічого не вирішує, насправді дуже непросто. Адже тоді виходить, що життя абсолютно непередбачуване і може грати з нами як завгодно, а ми не можемо нічого з цим зробити. Коли хтось бере на себе відповідальність, певності стає трохи більше. Якихось неприємних ситуацій можна запобігти, десь діяти впевненіше і швидше з ними впоратися. Скажімо, людина розуміє, що економічна ситуація погіршується і вона може втратити роботу. Той, хто не бере на себе відповідальність, житиме в страху, скаржитися, переживатиме, що залишиться без грошей, і з жахом чекатиме, чим усе закінчиться. Адже він ні на що не впливає, це все криза, політика та начальник. Той, хто несе відповідальність, може почати шукати роботу, вчитися чогось нового, щоб підвищити свою кваліфікацію, або влаштуватися на підробіток, відкласти трохи грошей, та хоча б дізнатися, як у разі чого стати на біржу праці та отримати допомогу з безробіття.
  • Це допомагає створити більш гармонійні стосунки. Людина, яка бере на себе відповідальність, може вибирати своє оточення, вибудовувати особисті межі, говорити про те, що їй не подобається, спрямовувати стосунки в потрібне русло або припиняти їх, якщо вони не приносять радості. Той, хто не бере відповідальності, вважає, що все складається як складається, зробити нічого не можна і він просто приваблює не тих людей.

Чому взяти на себе відповідальність так складно? 

  • Ми плутаємо відповідальність та контроль. Є думка, що це те саме, і бути відповідальним означає контролювати все і всіх у своєму житті. Це, звісно, ​​неможливо. Від нас ніяк не залежать погода, ціни на нафту або сусідський собака, який гавкає вночі й заважає нам спати. В результаті ідея відповідальності видається абсурдною та утопічною і людина від неї відмовляється. 
  • Ми плутаємо відповідальність та почуття провини. Начебто «взяти на себе відповідальність» і визнати, що ти сам винен у всіх своїх невдачах. А цього ніхто не хоче, це неприємно. Тому людина йде в оборону і займає таку позицію: «Я ні в чому не винен, це все вони — спадковість погана, екологія безглузда, пробки величезні, чиновники продажні, жінки меркантильні і дороги ще жахливі». І, звісно, ​​не намагається нічого змінювати.
  • Ми страждаємо від вивченої безпорадності. Звідки такий стан береться, достеменно невідомо. Є дві думки: це вроджена якість або, навпаки, придбана через не надто правильне виховання або низку пройдених невдач. Наприклад, під час експериментів люди змушені були слухати неприємні звуки та уникнути цього ніяк не могли. Внаслідок цього вони втрачали мотивацію і вже не намагалися вирватися з дискомфортних умов.

Що означає взяти на себе відповідальність?

Бути відповідальним – це розуміти, що ви можете зробити, а що – ні, усвідомлювати та приймати наслідки своїх дій чи бездіяльності та по можливості займати активну позицію.

  • Спробуйте відмовитися від звинувачень. Визнайте, що звинувачувати себе чи оточуючих неконструктивно. Ця позиція дозволяє вам не діяти і рятує від розчарувань, адже якщо не намагатись нічого змінити, тебе не спіткає невдача і тобі не буде від цього боляче. Але при цьому вона закриває шляхи розвитку. Так, оточуючі й справді бувають у чомусь винні. Батьки не дали гарного старту і сформували у дитини комплекси. Робітники латають асфальт і тому з ранку дорогою до офісу жахливі затори. Начальник необ’єктивно оцінює ваші заслуги і просуває кар’єрними сходами свого знайомого. Але якщо ви фокусуєтесь на тому, що роблять інші, а не на тому, що під силу вам самому, ви тупцюєте на місці і не можете змінити своє життя на краще.
  • Визначте, на що ви маєте змогу вплинути. Тільки будьте із собою чесні, не применшуйте та не перебільшуйте свої можливості. Випишіть все, на що ви реально можете вплинути в кожній конкретній ситуації, а на що зовсім ні. Ми не можемо скасувати дощ, але можемо купити класний плащ та гумові чоботи, в яких виходити з дому буде комфортніше. Ми не можемо змінити поведінку людини, яка нас ображає, але можемо дистанціюватися від неї.
  • Поставте собі мету та дійте! Як тільки ви досягнете хоча б маленької мети, то станете впевненіше, краще зрозумієте, на що здатні, а значить, зможете подолати почуття безпорадності і зробити своє життя комфортнішим і насиченішим.

Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та на даний час знаходяться в Польщі.

Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:

телефонуйте за номерами наших інфоліній:

+48 539 652 831  Анна-Надія

+48 786 640 460  Аліна

+48 721 752 114  Віта

+48 571 850 855 Анна

Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi 

Telegram чат для спілкування TogettherUAplusUS  https://t.me/+IEz1D-kCwTZiNjUy 

Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true 

Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!

Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/