Що означає прихильність до лікування

Чи бувало у вас, що ви забували, наприклад, почистити зуби? У вас була така можливість, але ви так поспішали, що згадуєте про це вже в дорозі…Така проста дія, яку всі ми виконуємо щоденно і практично на автоматі. Але напружений життєвий період, наповнений метушнею та безліччю завдань, може вносити зміни. Ви прокидаєтесь зранку й починаєте думати, що вам потрібно зробити, куди встигнути, думаєте про роботу, дітей…. Зараз такий час, коли майже всі ми живемо в режимі багатозадачності, а з початком війни для багатьох темп життя ще дужче прискорився. Переїзд до інших країн, нова робота, чужа мова також не спрощують ситуацію. Саме тому для нас в #HelpNowPL  дуже гостро постало питання прихильності до лікування. На фоні всіх подій зміни способу життя, режиму роботи ми можемо забути прийняти необхідні ліки. Це повинно бути так само просто й автоматично, як почистити зуби, але досвід показує, що іноді ми можемо забувати про ці прості, але вкрай важливі речі.

#HelpNowPL підготував нас вас серію матеріалів про важливість прихильності до лікування. Що таке прихильність до лікування? Чому це так важливо? Що відбувається у разі низької прихильності? Які чинники мають вплив на прихильність до лікування? 

Сьогодні ж поговоримо про те, що саме означає прихильність до лікування.

Буквально, «бути прихильним» означає «слідувати», «бути вірним чомусь», що дуже важливо для багатьох препаратів. Той, хто приймав антибіотики, знає, що протягом певного часу необхідно чітко дотримуватись режиму прийому ліків. Наприклад, одна таблетка три рази на день, доки пацієнт не прийме всі прописані таблетки, навіть якщо симптоми вже зникли. За таких умов дія антибіотиків буде найефективнішою. Те саме справедливо й для лікування ВІЛ. 

АРВ-препарати потрібно приймати протягом усього життя, незалежно від стану. Ефективність лікування залежить від прихильності до терапії — щоденного прийому антиретровірусних препаратів у належних дозах, у зазначений час і відповідно до встановлених правил прийому. Сюди відносять такі елементи: 

  • Прийом усіх призначених препаратів у належній кількості й дозах.
  • Прийом усіх призначених препаратів у встановлений час.
  • Прийом препаратів відповідно до визначеного харчового режиму.
  • Облік взаємодії з іншими препаратами або наркотичними речовинами.
  • Регулярні відвідування лікаря й проходження рекомендованих контрольних обстежень.

Якщо людина, яка живе з ВІЛ, приймає будь-який інший вид препаратів, необхідно проконсультуватися з лікарем щодо їхньої можливої взаємодії з АРВ-препаратами. Це також стосується вживання наркотичних речовин. Але це не означає, що АРВ-терапія протипоказана людям, які вживають наркотичні речовини. Люди, які вживають наркотики, повинні приймати АРВ-препарати, як і всі інші, щоб зберегти своє життя і здоров’я. 

Не слід починати прийом будь-яких додаткових лікарських засобів на тлі АРВ-терапії без консультації з лікарем-інфекціоністом. Навіть при прийомі знеболювальних препаратів або рослинних засобів (фітотерапії) слід попередньо отримати консультацію лікаря. Ліки, що застосовуються для АРВ-терапії можуть, наприклад, знижувати ефективність, деяких гормональних препаратів, протизаплідних засобів. Останні під впливом АРВ-препаратів дуже швидко виводяться з організму, тому жінкам, які приймають АРВ-терапію, рекомендується використовувати додаткові методи контрацепції. Деякі сильнодійний знеболювальні з групи опіоїдів (метадон) також вступають у взаємодію з препаратами АРВ, внаслідок чого може знадобитися збільшення їх дози. 

Не можна пропускати прийом таблеток або «забувати» про наступний прийом більше ніж на 2 години після стандартного часу прийому. Статистика показує, що АРВ-терапія ефективна тоді, коли пацієнт приймає не менше 95% від необхідної дози всіх препаратів.

Прихильність до лікування є невід’ємною частиною АРВ-терапії та  найважливішим елементом, що визначає ефективність лікування ВІЛ-інфекції. Попри те, що більшість людей розуміє, що лікування має стати звичною частиною їхнього життя, багатьом буває складно досягти високих показників прихильності до лікування. Навіть ті люди, які зараз мають високий рівень прихильності до лікування, через деякий час можуть мати складнощі.

У наступних публікаціях ми детально розглянемо, чим небезпечна низька прихильність до лікування, що саме може стати на заваді постійному та вчасному прийому ліків та як цьому зарадити.

Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та нині знаходяться в Польщі.

Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:

телефонуйте за номерами наших інфоліній:

+48 539 652 831  Анна-Надія

+48 786 640 460  Аліна

+48 721 752 114  Віта

+48 571 850 855 Анна

Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi 

Telegram чат для спілкування TogettherUAplusUS  https://t.me/+IEz1D-kCwTZiNjUy 

Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true 

Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!

Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/