Як навчитися говорити “ні”?

 #HelpNowPl дає практичні поради, за допомогою яких ви можете прокачати свою асертивність.

Ми підібрали 6 способів за допомогою яких можна асертивно говорити “ні”.

Просто «ні» – базове право людини на відмову.

Іноді досить просто сказати «ні» та нічого не пояснювати: «Ні, це мене не цікавить». У якихось випадках (наприклад, вам нав’язують послугу, яка не потрібна) цього досить – без пояснень і виправдань.

Співчутливе «ні»

Якщо ви не можете допомогти, але розумієте співрозмовника й щиро співпереживаєте, так і скажіть: «Я бачу, це дуже складна ситуація, але зараз не можу допомогти». Людина, якій відмовили, зрозуміє, що її вислухали – і їй вже може стати легше.

Обґрунтоване «ні»

Такий тип “ні” добре підходить для робочих відносин: відмовляючи, ви докладно пояснюєте свою позицію. Співрозмовник може не знати тонкощів вашої роботи, не розуміти рівень зайнятості. Тому надайте аргументи. Якщо вони переконливі, то людина зрозуміє, чому ви відмовляєте.

Відстрочене «ні»

Воно підходить для складних ситуацій: наприклад, ви відчуваєте, що ваше «ні» зараз не приймуть і продавлюватимуть свою позицію – навіть якщо ваші аргументи переконливі. У вас стрес, а в такому стані ухвалити виважене рішення неможливо. А тому дайте паузу і собі, і співрозмовнику. Ваша відповідь може звучати так: «Нині я не можу нічого обіцяти, мені потрібно все обміркувати. Повернімося до цього питання через тиждень». Зберіться з думками й подумайте, як обґрунтовуватимете відмову, – а може, зваживши всі «за» і «проти», зрозумієте, що можна погодитися.

Компромісне «ні»

Наприклад, вас просять терміново допомогти колегам з іншого відділу. Наразі ви не можете взятися за завдання, але в принципі готові – у зручний для вас час та на зручних умовах. У такому разі можна вдатися до компромісного «ні»: «Просто зараз не можу, але за тиждень готовий взятися». Рішення залишиться за співрозмовником.

Дипломатичне «ні»

Припустимо, ви готові допомагати, але не можете й не хочете робити саме те, що від вас просять. Тоді можна вжити дипломатичне “ні”: “Це я зробити не зможу, але  придивімося до проблеми прискіпливіше й пошукаймо якесь інше рішення або звернімося до колеги, який допоможе нам розібратися”.

Пам’ятайте про ці типи «ні» і те, що незгоду можна висловлювати різними способами. 

Іноді, коли на вас тиснуть, це може не виглядати як безпосередній тиск. Та все одно при цьому ви себе погано почуваєте: вас трясе, або нудить, або ви почуваєтеся слабшим. Тут важливо зрозуміти, що це маніпуляція. У такій ситуації ви маєте повне право сказати «ні» й не вдаватися до виправдання та пояснення.

Можливо, ви зустрілися з асертивним співрозмовником і він готовий вас вислухати. А можливо, вами маніпулюють – тут здатності сказати «ні» протистоїть дуже багато емоційних переживань, і в умінні говорити «ні» важлива стійкість.

Аби самостійно прокачати асертивність, вам можуть допомогти наступні пункти:

• Книга Мануеля Сміта «Тренінг впевненості».

• Вправа «Облік похвали». Заведіть окремий блокнот і щодня записуйте туди три речі, які можете себе похвалити. Це розвиває вміння говорити та приймати компліменти, – а це складові асертивної поведінки.

• Хобі, яке дозволить вам самовиражатися. Це може бути заняття вокалом, танці, курси акторської майстерності, спорт. Головне, щоб діяльність приносила задоволення та дозволяла проявляти себе навіть більше, ніж зазвичай.

Якщо, навіть маючи певні знання в асертивності, ви все одно ніяковієте в певних ситуаціях, потрібно знайти причину чому так відбувається. Можливо, вам просто не вистачає інформації або навички поводитись у складних ситуаціях так, як хотіли б ви. Наприклад, ви швидко губитеся, коли вами маніпулюють. Впоратися з цією проблемою можна за допомогою відвідування спеціального тренінгу. Ще один варіант – постійна практика: участь у переговорах із досвідченішими колегами. Або кілька сеансів у психолога. Можливо, причина невпевненості лежить глибше: якщо у дитинстві не вистачало підтримки з боку сім’ї, було багато критики чи інших труднощів. Через це могли розвинуться пригніченість, пасивне ставлення до життя – «краще не проявляти себе», або, навпаки, агресія – «я вам зараз покажу». Ні те, ні інше не можна назвати асертивною поведінкою. Щоб переробити досвід, що травмує, варто звернутися до психолога. 

Не забувайте, що ви завжди можете звернутися за підтримкою, допомогою до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та на даний час знаходяться у Польщі.

Якщо ви потребуєте інформації щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:

телефонуйте за номерами наших інфоліній:

+48 539 652 831  Анна-Надія

+48 786 640 460  Аліна

+48 721 752 114  Віта

+48 571 850 855 Наталя

Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi 

Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true

Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!

Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/