Донедавна розмови про секс були табуйовані. Батьки сприймали сексуальне виховання, як щось поза межею пристойності та моралі. А молодь дізнавалась про секс завдяки розмовам з однолітками та порнографії. І саме через відсутність якісної секс-освіти в суспільстві сформувались руйнівні стереотипи, які завдають шкоди фізичному, психологічному, сексуальному здоровʼю й соціальній сфері життя. Ми з командою #HelpNowPL продовжуємо серію публікацій про сексуальну освіту. І сьогодні ми обговоримо найчастіші запитання про статеве виховання.
Статеве виховання — це тільки про секс?
Сексуальна освіта — це не розмови про те, як займатися сексом. Це процес навчання, виховання та розвитку когнітивних, емоційних, фізіологічних та соціальних аспектів сексуальності.
Статеве виховання вчить нас розуміти й правильно піклуватися про своє тіло, а також пояснює нам права, які ми маємо над своїм тілом. На уроках зі статевого виховання говорять про фізіологічні, соціальні та біологічні аспекти ведення здорового сексуального життя в майбутньому.
Це охоплює не тільки фізичний статевий акт, а також гендерну ідентичність, культуру згоди, права людини, обізнаність про сексуальне насильство, заходи контролю над народжуваністю й профілактику СНІДу та інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Також на таких уроках говорять і про фізіологію в чистому вигляді у зв’язці з психологією стосунків, що засновані на взаємоповазі та рівності.
- Статеве виховання навчає дітей займатися сексом з раннього віку?
Якісна сексуальна освіта не веде до більш раннього початку статевого життя серед молоді. Усупереч усталеним стереотипам, що рання зацікавленість «забороненими темами» призведе до розпусти, світові дослідження засвідчують протилежне: в країнах, де з раннього віку викладається статеве виховання, спостерігається низький рівень підліткової вагітності, абортів, зараження ВІЛ або статевими інфекціями.
Сексуальна необізнаність, навпаки, становить серйозну загрозу здоров’ю. Крім цього, агресивне пропагування культу сексу в медіа та кінематографі призводить до занадто ранніх сексуальних дебютів, великої кількості абортів, сексуального насильства та поширення захворювань.
В українських реаліях, майже кожен десятий український підліток мав сексуальний дебют у 12-14 років або менше. Водночас лише 24% української молоді мають правильні знання про шляхи передачі ВІЛ. Про це свідчать результати соціологічного дослідження в межах міжнародного проєкту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді».
- Це потрібно тільки у старших класах?
Усупереч поширеним уявленням, уроки статевого виховання проводять не тільки для старшокласників. Вони потрібні людям різного віку: від маленьких дітей, яким пояснюють ідеї згоди й відмови, приватності й тілесних кордонів, до дорослих, які вчаться спілкуватися з партнером і відстоювати власні кордони.
Дитина, яка не отримала жодних знать про власну сексуальність від батьків чи навчального закладу, може несвідомо завдати собі шкоди. Наприклад, неправильна гігієна статевих органів або її відсутність може спричинити подразнення або інфекцію.
Нерозуміння процесу мастурбації може призвести до мікротравм. Нерозуміння власних кордонів та права відповісти “ні” може зробити дитину вразливішою до сексуального насильства.
- Сексуальна просвіта не на часі?
Факт: 60% як батьків, так і вчителів повністю підтримують запровадження статевого виховання у школі. Про це говорять результати опитування, проведеного Аналітичним центром Cedos у партнерстві з Дослідницькою агенцією Info Sapiens на замовлення Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) та за підтримки МОН.
Проте, щоб навчити дітей, потрібно спочатку навчити вчителів.
На жаль, українська школа ще дуже консервативна, і багато понять, якими оперують викладачі, або вже застаріли, або стрімко застарівають у контексті сучасного суспільства.
Водночас деякі вчителі транслюють певні стереотипи, міфи та установки:
- 62% опитаних вчителів вважають, що дівчата у коротких спідницях і з макіяжем спонукають своєю зовнішністю до залицянь;
- 36% переконані, що не гетеросексуальна орієнтація – це хвороба, яку треба лікувати;
- 33% висловлюються за заборону абортів;
- 19% хотіли б, щоб діти з ВІЛ не вчилися поряд з іншими дітьми.
Якщо у вас чи вашого партнера ВІЛ, або вас турбують питання профілактики зараженню ВІЛ під час сексуального життя, ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та на даний час знаходяться у Польщі.
Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:
телефонуйте за номерами наших інфоліній:
+48 539 652 831 Анна-Надія
+48 786 640 460 Аліна
+48 721 752 114 Віта
+48 571 850 855 Наталя
Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi
Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true
Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!
Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/