Будь-яка людина, що змушена приймати препарати до кінця життя, періодично відчуває втому від лікування, а тому особливо потребує догляду та підтримки. Це сприятиме продовженню лікування, дотриманню правил і збереженню якості повноцінного життя.
Дотримання графіку прийому та дозування призначених препаратів, іншими словами – прихильність до лікування, є важливою умовою успішності антиретровірусної терапії.
#HelpNowPL підготував нас вас серію матеріалів про важливість прихильності до лікування. Що таке прихильність до лікування? Чому це так важливо? Що відбувається у разі низької прихильності? Які чинники мають вплив на прихильність до лікування?
Сьогодні ж поговоримо про те, що має вплив на формування та підтримку прихильності.
Як показує досвід, всі проблеми з прихильністю можна розділити на кілька груп:
• Пов’язані безпосередньо з вами: недостатнє розуміння для чого приймати АРТ, недовіра до лікаря або медицини в цілому, страх побічних ефектів, страхи пов’язані з розкриттям статусу, депресивні стани, прийом алкоголю або наркотиків.
• Пов’язані з найближчим оточенням та родичами: байдужість до проблеми, заперечення діагнозу, стигматизація, недостатність інформації призводять до того, що ВІЛ-позитивна людина залишається наодинці зі своїми проблемами.
• Пов’язані з лікарем або медичним закладом, що надає АРТ: недостатня взаємодія з пацієнтом, складнощі з отриманням чи продовженням АРТ, необхідність відвідування великої кількості місць (наприклад, для здачі аналізів), недостатність знань, навичок спілкування, засудження персоналу.
• Пов’язані з АРТ: складна схема прийому препаратів, велика кількість або розміри таблеток, побічні реакції, у тому числі через необхідність прийому, окрім АРТ, препаратів для лікування туберкульозу, інших опортуністичних інфекцій, гепатиту.
Більшість цих проблем можна вирішити. Вам може здатися, що ситуація в глухому куті, перешкоди на шляху до хорошої прихильності непереборні… Але це не так! Безліч людей приймає антиретровірусну терапію і ситуації, більш менш схожі, вже виникали, а можливі варіанти виходу з них були проаналізовані.
Недостатність знань можна поповнити, ставлячи запитання до лікаря та соціальних працівників, організацій які працюють з людьми, що живуть з ВІЛ. Якщо ви стурбовані можливими побічними ефектами, вам слід знати, що більшість їх короткочасні й повністю проходять при продовженні прийому АРТ.
За необхідності можливе застосування спеціальних ліків для усунення небажаних симптомів. Якщо ви відчуваєте зміни у психічному стані – агресивність або навпаки, апатію, – спробуйте обговорити цю ситуацію зі своїм лікарем. У деяких випадках знадобиться заміна схеми АРТ, що приймається.
Дійсно серйозною перешкодою для дотримання режиму прийому препаратів можуть стати шкідливі звички. Якщо ви вживаєте алкоголь або наркотики, найкращим рішенням буде позбутися їх за допомогою відповідних фахівців, оскільки стан зміненої свідомості майже завжди призводить до послаблення контролю. За неможливості повністю відмовитися від наркотичних речовин розумним рішенням буде вступ до програми замісної терапії.
Якщо ваші родичі та друзі не можуть надати вам необхідної підтримки, знайдіть серед них хоча б одного, якому можна довіритись. Також ви можете звернутись за допомогою до психолога, обговорення з ним питань, пов’язаних з АРТ, допоможе розібратися у власних думках. Організації, що надають послуги ВІЛ позитивним людям, можуть надати вам безоплатну психологічну допомогу.
Зменшити ймовірність пропуску прийому ліків допоможуть будильник, нагадування у мобільному телефоні, спеціальні коробочки для зберігання. Якщо вам потрібно,
окрім АРТ, приймати ще кілька інших препаратів, можливо, зручним рішенням стане ведення спеціального щоденника (можна у вигляді таблиці, можна створити його в телефоні), де ви зможете розподілити, що і коли приймати упродовж дня. Там же ви відзначатимете вже прийняті препарати.
Допомога необхідна не тільки на початку прийому АРТ, але і надалі, особливо зараз, коли життя багатьох з нас сильно змінюється. Тому найкращим виходом буде зібрати «групу підтримки» – людей, з якими можна обговорити будь-які питання, пов’язані з прийомом терапії. Добре, якщо це будуть не тільки лікар і близька вам людина, а й соціальний працівник, просто інший пацієнт з позитивним досвідом прийому АРТ. Такий вид спілкування називають консультацією “рівний – рівному”. Часто розуміння того, що інші люди стикалися з такими ж проблемами та успішно їх подолали, допомагає не менше, ніж усі наукові факти. Допомогти в пошуку таких людей вам можуть в організаціях для ВІЛ-позитивних людей.
Якщо АРТ приймає ваша дитина, проблеми прихильності залишаються тими самими, але відповідальність за їх вирішення лягає на вас. Ви повинні бути дуже уважними та максимально користуватися допомогою фахівців.
Досвід свідчить, що ситуації, коли припинення прийому препаратів АРТ здавалося не поганою думкою або найкращим виходом, траплялися практично у кожного. І тут важливо не саме бажання зупинити прийом АРТ, а те, що ви з цим бажанням зробите. Важливо зрозуміти, що відбувається, та вчасно вжити заходів. Рівень поінформованості, довірливі відносини з лікарем, підтримка близької людини, консультанта допоможуть пережити цей складний період.
Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та нині знаходяться в Польщі.
Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:
Телефонуйте за номерами наших інфоліній:
+48 539 652 831 Анна-Надія
+48 786 640 460 Аліна
+48 721 752 114 Віта
Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi
Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true
Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!
Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/