Турбота про себе є ключовим елементом психічного здоров’я, що допомагає протистояти стресовим факторам, яких на сьогодні чимало.
Що означає піклуватися про себе? Передусім, це усвідомлення того, що ви важливі! Суть турботи про себе полягає в тому, щоб навчитися розуміти власні потреби, прислухаючись до своїх емоцій та тіла.
Одним із життєво необхідних компонентів повноцінного життя є сон. Під час сну ми фізично відпочиваємо, а в організмі відбуваються найважливіші біологічні процеси. Проте багато хто з нас може мати складнощі, повʼязані зі сном. Ми в #HelpNowPL розуміємо, що багатьом нашими клієнтам дуже знайоме таке поняття як безсоння. Тому сьогодні ми продовжимо розглядати цю тему, а також надамо вам корисні поради, які можна одразу застосувати для профілактики чи покращення сну.
Ось декілька причин безсоння:
- Стрес. Тривалий стрес та занепокоєння, викликані трагічними подіями, можуть призвести до хронічного безсоння.
- Порушення добових ритмів організму також може призвести до безсоння.
- Причиною порушень може бути зміна часових поясів, нічні й ранкові зміни роботи, часті зміни графіку.
- Погані звички сну. Нерегулярний графік сну або незручне місце для сну. Використання ліжка для роботи, споживанняїжі або перегляду телевізора. Комп’ютери, телевізори, відеоігри, смартфони або інші екрани перед сном можуть також заважати гарному циклу сну.
- Занадто ситна вечеря. Легко перекусити перед сном – це нормально, але занадто багато їжі може спричинити фізичний дискомфорт у положенні лежачи. Багато людей також відчувають печію, зворотний потік кислоти та їжі зі шлунку в стравохід, що може не давати заснути.
- Порушення психічного здоров’я. Тривожні розлади, такі як посттравматичний стресовий розлад, можуть порушувати ваш сон. У такому разі потрібно негайно звернутися до психолога чи психотерапевта.
- Деякі ліки можуть викликати безсоння. Тому не варто самому призначати собі лікування – краще обовʼязково проконсультуватися з лікарем.
- Хвороби. Варто зазначити, що коронавірусна хвороба СOVID-19 також впливає на неврологічну систему людини та може викликати безсоння.
- Кофеїн, нікотин і алкоголь. Кава, чай, кола та інші напої з кофеїном є стимуляторами. Їх вживання в другій половині дня або ввечері може перешкодити вам заснути вночі. Нікотин в тютюнових виробах – ще один стимулятор, який може заважати сну. Алкоголь може допомогти заснути, але він негативно впливає на глибокі стадії сну і часто викликає пробудження серед ночі.
Ми продовжуємо шукати поради, які ви одразу можете застосовувати задля покращення вашого сну. Але памʼятайте, що вони підходять лише для профілактики та боротьби з епізодичним безсонням.
Прийміть ванну. Додайте екстракт хвої, лаванди чи просто морську сіль. Зверніть увагу, що температура води не повинна бути вище за 37 °С, а тривалість процедури не довша, ніж 15 хвилин.
Відмовтеся від телевізора й інтернету перед сном. Вони лише додатково збуджують нервову систему, а також «крадуть» час, призначений для сну.
Намагайтеся дотримуватися режиму сну. Лягайте й прокидайтеся в один і той самий час. Практика «відіспатися на вихідних» погано впливає на сон і здоров’я загалом, тому намагайтеся спати не менше ніж 7–8 годин щодня. Це стандартний необхідний мінімум, хоча комусь цілком вистачить 6 годин дивиться на свій стан.
Не наїдайтеся на ніч і не голодуйте. Обидва варіанти заважають здоровому сну й швидкому засинанню. Вечеряти варто за чотири години до сну. На вечері не рекомендується їсти солодощі, смажену, гостру їжу. Надавайте перевагу простій вечері з білком (яйця, мʼясо, риба) з великою кількістю зелені та овочів. Можна додати цільнозерновий хліб, насіння, горіхи, олію. Але не використовуйте магазинні соуси (майонез, кетчуп тощо). Замість кави та чорного чаю пийте чаї з трав, таких як мʼята, ромашка, меліса тощо.
Нестача сну негативно впливає на стан здоровʼя організму, тому не потрібно нехтувати цим. Рекомендується обов’язково звертатися до психолога чи до лікаря, якщо безсоння повʼязане з якоюсь хворобою чи прийманням ліків. Не залишайтесь сам на сам з цією проблемою!
Ви можете звернутися за допомогою та додатковими питаннями до нашого Польського Хабу – HelpNowPl, який зараз працює спеціально для громадян України з ключових спільнот, що були вимушені покинути свої домівки у зв’язку з війною та на даний час знаходяться у Польщі.
Якщо ви потребуєте інформації, щодо необхідного лікування, тестування, медичної допомоги, юридичних та соціальних питань або вам необхідні послуги перекладу або соціальний супровід до установ, психологічна допомога:
телефонуйте за номерами наших інфоліній:
+48 539 652 831 Анна-Надія
+48 786 640 460 Аліна
+48 721 752 114 Віта
Онлайн консультація лікаря https://help24.org.ua/uk/doctors/126?hasavailableconsultation=true
Пишіть нам в Telegram https://t.me/+BSIMGdN3WT41MTVi
Ми готові надати вам інформаційну та психологічну підтримку!
Ви можете знайти додаткову та більш детальну інформацію на нашому сайті https://helpnow.aph.org.ua/