«Вже здав аналізи, пройшов огляд й отримав терапію. Все дуже Швидко»

Леонід (ім’я змінено) народився у Коростені (Житомирська область), проте ще підлітком переїхав до Києва, жив там 13 років, а потім переїхав до Запоріжжя. Мав роботу, стояв на сайті замісної терапії, та війна розставила свої акценти в мирному існуванні людей. З початком бойових дій, Леонід вирішив їхати. Разом з тіткою й бабусею, направились в сторону кордону, щоб дістатись Болгарії (обрали її), та хлопця не випустили – не був сплачений борг по аліментам, про що він дізнався лише там. Жінки поїхали, а сам був змушений повертатись назад. Леонід дістався Одеси, де були родичі, проте лишатись в них довго не було можливості.

«Моя мама живе в США, у Чікаго. Їй розказали, що є програма допомоги біженцям з України й через певний час мені вдалось виїхати.»

Здавалось, все склалось як потрібно, проте на новому місці одразу виникли сотні питань, першочергово – як й де отримувати терапію. Леонід почав «гуглити» інформацію, так й натрапив на контакти сервісу.

«Я написав до вас на HelpNow, мені прислали адресу й контакти медичного центру. Я звернувся туди, розказав про ситуацію й мені одразу назначили прийом до лікаря. Що можу відмітити – дуже багато бюрократії, особливо у заповненні документів. Та це їх система, так все працює. Проте в усьому іншому – супер, ставлення відмінне. З лікарем говоримо через онлайн-перекладач, персонал ставиться по-людськи й піклується про своїх пацієнтів. Я вже здав аналізи, пройшов огляд й отримав терапію. Швидко, правда. Дякую менеджерам вашого сервісу за цю роботу!» 

Прогрес сповільнюється: вийшов новий звіт UNAIDS щодо СНІДу

UNAIDS підготував свіжий звіт щодо ситуації з епідемією СНІДу у світі. Згідно з документом, ефективність боротьби зі СНІДом під загрозою, що потягне за собою мільйони життів.

Звіт під назвою «У небезпеці» вийшов напередодні відкриття Міжнародної конференції зі СНІДу в Монреалі, Канада, і містить важливі нові дані, які показують, що заходи у відповідь на СНІД перебувають під загрозою, та прогрес у профілактиці ВІЛ уповільнився, ресурси протидії ВІЛ виснажуються, а глобальні потрясіння посилюють майбутні ризики.

 «Я з України, країни, яка зіткнулася із російським вторгненням. І для нас абсолютно зрозуміло, що таке бути в небезпеці», – зазначив на презентації -в Монреалі виконавчий директор Альянсу громадського здоров’я Андрій Клепіков. — «Війна росії в Україні принесла неймовірні випробування. Втрати в системі охорони здоров’я дуже серйозні. Водночас війна продемонструвала, що попри зруйновану інфраструктуру  громадянське суспільство та громадськість є опорою для протидії ВІЛ. У ситуаціях, коли інші кажуть «ні», громадянське суспільство каже «так». Соціальні працівники, кейс-менеджери продовжують регулярні контакти із пацієнтами. Наприклад, було доставлено  АРТ, закуплену PEPFAR та Глобальним фондом. Також  ми проводили екстрену закупівлю наших гуманітарних мікроавтобусів, доставляли ліки для опіоїдної замісної терапії. Понад один мільйон пакувань препаратів було доставлено в ті райони, куди державна логістична компанія відмовилася їхати через військові ризики. А ми це зробили! Громадянське суспільство має мотивацію».

Прогрес у сфері профілактики та лікування сповільнюється по всьому світу, наражаючи мільйони людей на смертельну небезпеку, кажуть автори звіту. У Східній Європі та Центральній Азії, у Латинській Америці, на Близькому Сході та у Північній Африці протягом кількох років відзначається зростання щорічної кількості випадків інфікування ВІЛ. За даними ЮНЕЙДС, в Азійсько-тихоокеанському регіоні кількість нових випадків інфікування ВІЛ зростає там, де раніше вона знижувалася.

У Східній та Південній Африці стрімкий прогрес попередніх років у 2021 році значно сповільнився. Є й позитивні новини; кількість нових випадків інфікування ВІЛ у Західній та Центральній Африці та країнах Карибського басейну помітно знизилася. Але навіть у цих регіонах посилення дефіциту ресурсів загрожує знизити ефективність заходів щодо протидії ВІЛ. Щоб запобігти мільйонам нових випадків інфікування ВІЛ у цьому десятилітті та перемогти пандемію СНІДу, необхідно терміново вжити заходів для усунення соціальної та економічної нерівності, що сприяє поширенню СНІДу.

Уповільнення прогресу призвело до того, що торік було зареєстровано близько 1,5 мільйона нових випадків інфікування, що більш ніж на 1 мільйон перевищило прийняті раніше цільові значення. Прогрес у протидії ВІЛ гальмує й нерівність у самих цих країнах, яку ВІЛ, своєю чергою, посилює ще більше. Крім того, на ситуації позначається епідемія COVID-19 та війна, розв’язана рф в Україні.

Також з доповіді випливає, що зусилля з надання всім людям, які живуть із ВІЛ, доступу до життєво необхідної антиретровірусної терапії останнім часом зазнають невдачі. Так, у 2021 році кількість людей, які отримують лікування від ВІЛ, зростала повільніше, ніж за останні десять років.

І хоча три чверті всіх людей, які живуть із ВІЛ, мають доступ до антиретровірусної терапії, приблизно у 10 мільйонів людей доступу до життєво необхідних ліків немає. Лише половина дітей (52%), які живуть із ВІЛ, мають змогу отримувати терапію. При цьому розрив в охопленні лікуванням ВІЛ між дітьми та дорослими зростає, а не скорочується. У 2021 році пандемія СНІДу в середньому забирала життя щохвилини, а загальна кількість смертей внаслідок СНІДу склала 650 000, попри ефективне лікування ВІЛ та наявність способів профілактики, виявлення та припинення опортуністичних інфекцій.

«Ці цифри – відображення нашої політичної волі. Чи дбаємо ми про розширення прав та можливостей наших діточок та їх захист? Чи хочемо ми зупинити смертність через СНІД серед дітей? Чи ставимо ми порятунок життів вище за криміналізацію?», — запитала виконавча директорка ЮНЕЙДС, заступниця генерального секретаря ООН Вінні Б’яніма. — «Якщо так, то ми маємо повернути заходи щодо протидії СНІДу в потрібне русло».

«Для поліпшення критичної ситуації потрібні як дії на національному рівні, так і міжнародна солідарність», – вважає вона. Минулого року світові лідери погодили дорожню карту, викладену в політичній декларації з ВІЛ та СНІДу, яка може покінчити зі СНІДом до 2030 року — якщо її буде реалізовано. Це цілком досяжно й доступно: адже для викорінення СНІДу знадобиться набагато менше фінансових ресурсів, ніж для життя в умовах, коли досягти цієї мети не вдалось.

Зрештою, важливо зазначити, що дії, необхідні для перемоги над СНІДом, ліпше підготують світ до захисту від загроз майбутніх пандемій. Перевірений пакет заходів для досягнення успіху включає: послуги на рівні спільнот, орієнтовані на інтереси кожної окремої людини; дотримання прав людини для всіх; скасування каральних та дискримінаційних законів, боротьбу зі стигмою; розширення прав та можливостей дівчаток і жінок; рівний доступ до лікування, включаючи нові технології охорони здоров’я; а також медичні послуги, освіту та соціальний захист для всіх.

«Ми можемо покінчити зі СНІДом до 2030 року, як і обіцяли, але для цього необхідна сміливість», – підсумувала пані Б’яніма.

Читати звіт UNAIDS Global AIDS Update 2022 IN DANGER (англійською мовою)